‘Forumlarla birlikte örgütlü mücadele yenileniyor’

|

 ‘Forumlarla birlikte örgütlü mücadele yenileniyor’ A  ‘Forumlarla birlikte örgütlü mücadele yenileniyor’

ZEYNEP KURAY

Gezi Parkı olaylarından sonra İstanbul’un dört bir yanında toplanmaya başlayan forumlarda önemli bir direniş odağı haline geldi. Forumlar, kurulan atölyeleri, oluşturulan komisyonlarıyla tüm halkları, her kesimden insanı bünyesine katan katılımcı demokrasi laboratuvarları haline geldi. Bu forumların en önemlilerinden biri de Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda her gün saat 20.00'de toplanıyor. Yoğurtçu Parkı forumu dış ilişkiler komisyonu temsilcisi Zeki Özkorkmaz ile Gezi Parkı sürecini ve forum deneyimini konuştuk. Forumlarda halkın örgütlü yapılara önemli katkılar yaptığını söyleyen Özkorkmaz, aynı halkın ulusalcıların forumlara hakim olma girişimlerine de izin vermediğini belirtti. Yoğurtçu Parkında önemli bir katılımcı demokrasi deneyi yaşandığının altını çizen Özkorkmaz, Gezi Parkı süreci ne denli önemliyse, Lice’de askerlerce katledilen Medeni Yıldırım için Kadıköy’de 35 bin kişinin yürümesinin de aynı önemde bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Özkorkmaz, BDP’nin kendi tecrübeleriyle birlikte forumlara katılmasının önemli bir ihtiyaç olduğunu, bunun eksikliğinin hissedildiğini ekledi.

»Yoğurtçu Parkı’ndaki forumlar nasıl işliyor?
Anadolu yakasında toplam 44 forum var. Sarıgazi’de yaklaşık 12 kurum, muhtar ve cem evleri birlikte hareket ederek çok güzel bir örgütlenmeye doğru yol aldılar ve 40 bin kişiyi harekete geçirecek bir güce ulaştılar. Ancak şu anda mesaj merkezine dönüşen forum esas anlamıyla Yoğurtçu Parkı oldu. Gündüzleri burada atölye çalışmaları var. 75 değişik branşlarda atölyelerimiz var. Mesela çocuklar için de çalışmalar var. Çocuklara burada arkadaşlar satranç  öğretiyor ve değişik etkinlikler yaptırıyor. Ayrıca burada  8  komisyon  oluşturduk. Aralarında  sağlık, eylem, hukuk, yürütme, dış ilişkiler komisyonları var. Bu komisyonların hepsi kendi içerisinde doğrudan demokrasiyi işleterek  örgütlenmiş durumda ve herkesin katılımına açık.  Benim temsilci olduğum diş ilişikler de bu komisyonlardan bir tanesi. Biz diğer mahalleler  ve semtlerdeki forum alanlarındaki  koordinasyonu sağlıyoruz,  bir araya gelerek ortak eğilimi bulmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda basın, uluslararası ilişkiler konularıyla da ilgileniyoruz.

»Nasıl bir değişiklik bu ?
Bu forumlar sayesinde biz Kadıköy’de 35 bin insanı Lice’de öldürülen Medeni Yıldırım isimli genç için yürütebildik. Kadıköy’de bu kadar insanı yürütebilmemiz aslında tarihi bir süreçtir. Nasıl ki Gezi Parkı bir dönüm noktasıysa Kadıköy sokaklarında Lice katliamına karşı yapılan yürüyüş de tarihidir. İnsanlar ölen genç için Türk bayraklarıyla birlik olup protestosunu yaptı. Burayı sadece Kadıköy’deki forum alanı olarak düşünmeyin, Kadıköy’deki tüm forum alanları aslında Yoğurtçu parkındaki hareketlenmeye göre şekil alıyor. Bunun içerisinde çeşitli yapı, kurum, kuruluşlar, dünya görüşünde olan insanlar var. Şu anda devam eden bir barış süreci var, gerçekleşen Lice yürüyüşüyle bir anlamda halklar da barıştı. Yaşanan bu direniş empatiyi güçlendirdi. İnsanlar artık Diyarbakır’da niye taş atıldığının da farkına vardı ya da burada Taksim meydanına çıkıldığı zaman insanların “ terörist, marjinal” diye adlandırıldığını görünce devlete göre hakkını arayan herkesin terörist damgası yediğini de anlamış oldup.

***
'BDP forumlara katılmalı'»Forumdaki eksiklikler neler?
Forumların başlangıcından beri BDP’nin gücünün eksik olduğunu düşünüyorum. Bu süreçte insanların daha fazla hareket etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Evet, Gezi Parkı sürecinde ön saflarda merdivenlerin hemen önünde vardı 200-300 arkadaşımız, ancak bu süreçte daha büyük bir katılım göstermeleri gerekiyor. Onların eksikliği hissediliyor.
»BDP’ye çağrınız ne olacak?
Forumlara mutlaka katılsınlar,  BDP Eşbaşkanı Demirtaş’ın Gezi Parkı sürecinde iki farklı açıklaması oldu. Ulusalcıların bayraklarının ön plana çıktığı günlerde orada hareket etmez diye algılamıştım. İkinci açıklamasında çok güzel bir şey söyledi. Şu anda mahalleler arasında bir komite oluşturmaya çalışıyoruz , bu komite içerisinde hep beraber hareket etmeliyiz.