MEDYADAN SEÇMECE

|

 MEDYADAN SEÇMECE A  MEDYADAN SEÇMECE

Mehveş Evin (Milliyet):
lİstanbul’da üçüncü köprünün inşasının “yanlış güzergâh”ta olduğu anlaşılınca, acaba böyle mi dediler? “1.5 aydır yanlış yeri kazıyormuşuz, yolu az doğuya kaydıralım... Ne olacak, birkaç bin ağaç kestiysek yerine dikeriz zaten... Plan desen bizde, yetki desen bizde...” Böyle bir ciddiyetsizlik olabilir mi? Yoksa işin içinde başka bir hinlik mi var? TEMA Vakfı, üçüncü köprüyü baştan beri “kaçak” olarak niteliyor çünkü; 1- İstanbul’un “anayasası” sayılan Çevre Düzeni Planı’nda yer almıyor, 2- Köprü için bir Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu yok. (...) Ve 3. Köprü, ÇED’den muaf tutulan “bağzı projeler”den biri! Sivil toplumun tüm itirazlarına, bilimsel verilere, raporlara rağmen inşasına başlanan köprünün güzergâhı değiştirildi.

Uğur Vardan (Radikal):

lSomut örneklerden yola çıkayım, hatırlayacaksınız son döneminde bir gün yedi gazete, bir başka gün de dört gazete aynı başlığı atmıştı. Benzer konularda cümle farkıyla aynı şeyleri dile getiren köşe yazarlarını saymıyorum bile. “Aklın yolu birdir”den (!) yola çıkarak bir öneride bulunacağım: Sevgili yandaş medya mensupları, bu kadar kâğıt israfına yazık, aynı gazetelerden çok sayıda yapmanın anlamı yok. Zaten okur sayıları da malum. Teklifim şudur: Geçmişteki ‘Bayram gazetesi’ örneğine dönün, hem bir gelenek yeniden hayat bulur hem de aynı fikirleri değişik sütunlarda okuyarak biat etmeye çalıştığınız makamlarla mesaj yollamak istediğiniz karşı görüşteki okurlar da son derece ‘değerli’ zamanlarını kaybetmemiş olurlar.

Mehmet Barlas (Sabah):
lSiyasal yaşamımız can sıkıcı bir tekrar görüntüsü vermiyor mu? "İstemezük" diye kazan kaldıranlar, sanki sadece kimlik ve zaman değiştiriyorlar. Kendilerini "Endişeli aydınlar" olarak gören ve isimlerinin başına "T.C." koyarak ya da "Çapulcu" kimliğini seçkin olmanın simgesi biçiminde sunarak yürüyenler, acaba ne istiyorlar?  -Tamam, Tayyip Erdoğan'ı istemiyorsunuz anladık. Peki kimi istiyorsunuz? Önümüzdeki seçimde hangi partiye oy verip kimi Başbakan yapmayı düşünüyorsunuz?  Bu sınıfa giren kesimler için "Seçilmişlik" önemli olmadığı için yukarıdaki soruya cevap beklemenin de fazla bir anlamı yok. İşin kötüsü "Çağdaş uygarlık"ın mekanı olarak gördüğümüz coğrafyadaki ülkeler için de "Seçilmişlik"in fazla anlam taşımadığını, Mısır'daki darbeye bakış açılarından anlamadık mı?

Orhan Miroğlu (Star):

lHilvanlı bir ailenin yeni doğan kızlarına Kürdistan ismini vermelerini uygun bulmayıp, Helin isminin daha uygun olacağına karar veren yargıçların zihniyet yapısı ile Mısır’da Mursi’yi deviren askeri bloğun içinde yer alan hakimlerin zihniyet yapısı arasında hiçbir fark yoktur. Mısır’daki hakimler Hilvan’da görev yapsalardı aynı karara imza atarlardı. Hilvan’da görev yapan yargıçları Mısır’a geçici görevle yollasalar, Mursi’nin elini kolunu bağlayan, ona meclisi bile kapatan anayasa mahkemesinin aldığı kararlara imza atar bu kararları desteklerlerdi.