Sokaklarda eşit yurttaşlık talebi

|

 Sokaklarda eşit yurttaşlık talebi A  Sokaklarda eşit yurttaşlık talebi

TÜLAY YILDIRIM

Alevilerin Anayasa’da eşit yurttaş olarak görülmediğini söyleyen Kamber Özcivan adlı yurttaş Ankara Kızılay’da dört gündür eylemde. Alevilere yönelik sürdürülen ayrımcılığın her geçen gün arttığını söyleyen Kamber Özcivan “devletin gayri meşru çocuğu olarak yaşamayı reddediyorum” dedi. “Eskiden hırsızlar torbayla hırsızlık yapardı, şimdi hükümet torba yasayla hırsızlık yapıyor ve Alevilerin hakkını çalıyor” ifadelerini kullanarak Torba Yasasını eleştiren Özcivan, bu eylemi “kısa çöp uzun çöpten hakkını alıncaya kadar” sürdürmeye kararlı olduğuna dikkat çekti.

ALEVİLERE PARAYLA EZİYET
Özcivan, devletin Hacı Bektaş Veli mezarını bile 50 yıldır Aleviler’e parayla ziyaret ettirdiğini belirtirken şunları söyledi: “Devlet bu ziyaretten aldığı parayı genel bütçeye katarak o parayla 100 bin imam ve müftünün aylığını ödüyor. 1950 yılında rüşvet olarak imamlara devlet kesesinden aylık bağlandı. Bu yıldan sonra da iktidar, kuran kurslarının personel aylıkları, araç-gereç, içme paralarını yoksul Alevilerin kesesinden almaya başladı. Camiden, su parası almayan devlet, Cemevi’nden su parası almaya utanmıyor. Bu durum hangi adalete, hangi dine, hangi vicdana sığar.”

‘HAKKIMIZI KİNDARLARA YEDİRMEYİZ’
Diyanet İşleri Başkanlığının Kuran eğitimi ve öğretimine yönelik kurslar ile öğrenci yurt ve pansiyonları yönergesinin ucu açıktır diyen Özcivan, Alevi çocukların hakkının Sünni çocukları dindar ve kindar yetiştirmek için harcanmasına da izin vermeyeceklerini belirrti. Yaptığı eylemi yurt genelinde yaygınlaştırmayı hedeflediğini ve sonraki durağının İstanbul olacağını da açıklayan Özcivan, yalnız Aleviler’e değil, haktan adaletten yana olan tüm yurttaşlara seslenerek “Ortada büyük bir ceset yatıyor, bu cenaze el birliğiyle kaldırılır” dedi ve yaptığı eyleme destek çağrısında bulundu.

***

Yine ‘Alevilere ölüm’ yazısı


Ankara’nın Mamak semtinde Aygar Apartmanı’nın içerisindeki duvara “Alevilere ölüm” yazıldı. Yurttaşlar korktuklarını belirterek neden böyle bir şey yazıldığını bilmediklerini söyledi. Mamak’ın Şahintepe Mahallesi 675. Sokak’ta bulunan Aygar Apartmanı sakinleri dün sabah binanın içerisindeki duvara yeşil bir tebeşirle yazılmış “Alevilere ölüm” ifadesini fark etti. Apartman sakinleri durumu hemen polise haber verdi. Olay yerine gelen ekipler yazıyı inceleyerek apartmana giriş çıkışları yasakladı. Olay yeri inceleme ekiplerine haber veren asayiş ekipleri binanın güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Olay yeri inceleme ekipleri de duvara yazılan yazıdan örnekler aldı. Binanın sakinleri ise daha önce başlarına böyle bir olayın gelmediğini söyledi. Benzer olayların da çevrelerinde hiç olmadığını belirten apartman sakinleri, korktuklarını dile getirdi. Apartmanda oturanlardan Çetin Tarikci, yazının sabah 11.00 sularında görüldüğünü belirtti. Tarikci, “Yazıyı, 4 numaradaki bayan görmüş. Polisler kamera kayıtlarını inceliyor. Biz birbirimizi tanırız. Kimse kimseye bu gözle bakmaz. Neden böyle oldu bilmiyoruz. Bu yazıyla bağlantı kurabileceğimiz herhangi bir şey de yaşamadık” ifadelerini kullandı. Polis, olaya ilişkin bir açıklama yapmazken, olay yeri inceleme ekipleri çalışmalarını bitirmesinin ardından apartmandan ayrıldı. Güvenlik için apartmanın bulunduğu sokakta bir ekip arabası bekletildi.