Yandaş esnaftan Gezi açıklaması

|

 Yandaş esnaftan Gezi açıklaması A  Yandaş esnaftan Gezi açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Galatasaray Meydanı’nda bir açıklama yaparak esnaflar olarak Gezi eylemlerine karşı artık sabırlarının kalmadığını söyledi. Açıklamada, esnaf olarak işlerinin bozulduğunu ve kendini kaybettiğini söyleyerek pala ile halka saldıran Sabri Çelebi’den, ya da geçtiğimiz günlerde İstiklal Caddesi’ndeki Sadri Alışık sokakta bulunan bazı esnafların eylemcilere saldırmasından bahsedilmedi. Açıklamaya bölgeden geçen yurttaşlar tepki gösterdi.

‘ESAS MAĞDUR BİZİZ’

Açıklamayı yapan TESKOMB Genel Başkanı Kadir Akgül Gezi eylemlerinin gerçek mağdurları olduklarını söyleyerek “Müşterilerimiz kaçıyor. Sonuç olarak, her gün bambaşka bir gerekçeyle düzenlenen, artık amacını ve hedefini anlamadığımız işyerlerimizin bahçesinde, hatta içinde yapılan gösteriler, taşkınlıklar sabrımızı tüketmektedir. TESKOMB üyesi 1 milyon 500 bin esnaf ve sanatkâr olarak ‘esnaflar mağdur olmasın, sokaklarımız, caddelerimiz eski huzuruna kavuşsun, esnafın yüzü gülsün, esenliğimiz yerine gelsin. İlgililer sesimizi duysun’ istiyoruz” dedi.

POLİSE ÇAĞRI YOK MU?
Açıklama bittikten sonra bölgeden geçen bir  yurttaş “Sadece eylemcilere mi çağrı yapıyorsunuz, polise de bir çağrınız yok mu?” derken, bir başkası da, “Tahrik ediyorsunuz, saldırı olmazsa vatandaş hiç kimseye zarar vermez. Tek yönlü basın toplantısı olmaz. Esnaf kan ağlıyor, çünkü ekonomik kriz var” diyerek, tepki gösterdi. Galatasaray Meydanı’ndaki açıklama sırasında, her eyleminde geniş önlem alan polisin önlemlerini birkaç polisle sınırladığı  görüldü.