Balyoz’un temyiz duruşması başladı

|

Balyoz’un temyiz duruşması başladı A Balyoz’un temyiz duruşması başladı

Kamuoyunda Balyoz Davası olarak bilinen ve emekli generallerin yargılandığı davanın Temyiz duruşması Yargıtay’da başladı. Savcılık, dava kapsamında 256 ceza onaması, 67 bozma kararı istedi.
Duruşma salonu şeklinde düzenlenen Yargıtay konferans salonundaki duruşmaya, sanık avukatları, aileleri ve yakınları katıldı. Dava haftanın ilk dört günü görüleceği bildirildi. Dün sabah saatlerinde başlayan duruşma için, emniyet geniş güvenlik önlemleri aldı. Yargıtay'a gelen bazı sanık avukatları da hakimlerce hazırlanan listede isimleri bulunmadığı gerekçesiyle polis tarafından içeri alınmadı. Polisin yetki belgesi veya vekaletname sormasına tepki gösteren avukatlar, bir süre güvenlik güçleriyle tartıştı. Bunun üzerine kalabalık da alkışlarla avukatlara destek oldu.

Daha sonra avukatlar kimliklerine bakılarak içeri alındı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nce görülen temyiz davasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Haziran'da davayla ilgili tebliğnameyi tamamlayarak, Yargıtay 9. Ceza Dairesine göndermişti. Tebliğnamede, Balyoz Planı davasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın da aralarında olduğu 256 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının onanmasını istemişti.

Tebliğnamede, 67 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının bozulması, 2 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının düzeltilerek onanması, 35 sanık hakkında verilen beraat kararının onanması ve 1 sanık hakkındaki beraat kararının ise bozulması talep edilmişti.Temyiz duruşmalarında yaklaşık 120 sanık avukatı, savunmalarını yapacak. Duruşmalar, savunmalar tamamlanıncaya adli tatilde de kesintisiz sürecek.