Direnişçi taciz ediliyor, hükümet susuyor

|

Direnişçi taciz ediliyor, hükümet susuyor A Direnişçi taciz ediliyor, hükümet susuyor

KadIn Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Gezi direnişinin başından bu yana çok sayıda kadının polis tacizine uğradığına dikkat çekti, hükümeti ise bu duruma sessiz kalmakla eleştirdi.
Platform'dan yapılan yazılı açıklamada, Gezi direnişinin başlangıcından bu yana ara sokaklardan gözaltına, cezaevine kadar her yerde kadınların tacize uğradığına dikkat çekildi. Sözlü tacizin yanı sıra, elle tacizin ve 'ince arama' adı altında yapılan gözaltında tacizin adeta 'olağanlaştığına' vurgu yapılan açıklamada, “Kadınları şiddetten, kadın cinayetlerinden koruması gereken polis, şiddetin baş aktörü” denildi.

Revirlerdeki sağlık çalışanlarına ve revirlere malzeme taşıyan kadınlara kadar cinsel tacizlerin yaşandığına işaret edilen açıklamada, “Cinsel taciz özellikle resmi olmayan gözaltılarda ve yakalama işlemleri sırasında gerçekleşti. 65 yaşından, 17 yaşına kadar kadınlar polisin tacizine uğrarken, Bakanlık aile teşvik paketlerini tanıtmakla, kadına yönelik şiddetin ana nedenin alkol olduğunu açıklamakla meşguldü” ifadeleri kullanıldı.


Platform'dan yapılan açıklamada, kadınların gözaltında çırılçıplak soyularak elle aranmasıyla insan haklarının açıkça ihlal edildiğine de vurgu yapıldı. Adalet Bakanlığı'nın bu konuda tek bir açıklama bile yapmadığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi: “Kadına yönelik ayrımcılıkla mücadele etmesi gereken kurumlar, devlet, bizzat ayrımcılığın, şiddetin sistematik bir şekilde uygulayanı konumunda. Fatma Şahin, Gezi direnişçisi kadınlara yönelik tacize karşı ağzını açmayarak yapılanları onayladığını, kadınların değil, AKP’nin kadın düşmanı politikalarının bakanı olduğunu göstermeye devam ediyor.”