Vicdani retçi Onur yalnız değildir!

|

 Vicdani retçi Onur yalnız değildir! A  Vicdani retçi Onur yalnız değildir!

Vİcdanİ Ret Derneği üyeleri, 11 Haziran’dan beri Kasımpaşa cezaevinde tutulan vicdani retçi Onur Erden’e destek eylemi gerçekleştirdi, ‘Kürtlere karşı yürütülen savaşın parçası olmayı reddeden Onur Erden yalnız değildir’ dedi.
11 Temmuz’da Kıbrıs’tan Türkiye’ye iade edilen ve Kasımpaşa’daki askeri cezaevinde yol tutuklusu olarak tutulan vicdani retçi Onur Erden için askeri cezaevi önünde eylem yapıldı. “Onur Erden yalnız değildir” sloganlarıyla askeri yerleşkenin kapısının önüne gelen Vicdani Ret Derneği üyeleri Onur’un serbest bırakılmasını talep etti. Onur Erden 2006 yılında “Bir Arap genci olarak birlikte barış içinde yaşadığımız Kürt halkına karşı yürütülen savaşın bir parçası olmayacağım” diyerek 3 aydır bulunduğu askeri birlikten firar etmişti.

‘REDDEDİYORUZ’
Dernek adına konuşan Merve Arkun, Kasımpaşa’daki cezaevinde daha önce çok sayıda vicdani retçinin işkence gördüğünü anlatarak kamuoyunu Onur Erden’in yanında olmaya çağırdı.
Arkun’un ardından konuşan Ali Fikri Işık ise Onur Erden’in vicdani ret metnini tekrardan okudu. Onur Erden’in bu hafta içinde Gelibolu’daki askeri savcılığa çıkartılacağını, savcılığın talebine göre tutuklanabileceğini söyleyen Işık “Devletin baskısına rağmen vicdani retçiler olarak ölmeyi ve öldürmeyi reddediyoruz. Yaşam için örgütlenmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Onur Erden 2007 ve 2009 yıllarında da ‘firar’ gerekçesiyle gönderildiği askeri cezaevinde işkence gördüğünü açıklamıştı. ZEYNEP KURAY - ONUR EREM