Ali‘nin katili o ‘sivil polis‘ mi?

|

 Ali‘nin katili o ‘sivil polis‘ mi? A  Ali‘nin katili o ‘sivil polis‘ mi?

DOĞU EROĞLU

Eskişehir'de 2 Haziran'ı 3 Haziran'a bağlayan gece 19 yaşındaki Gezi direnişçisi Ali İsmail Korkmaz'ı dakikalarca darp ederek ölümüne yol açanlar arasında bir sivil polisin de olduğu iddia edildi.
Eskişehir Valisi Güngör Azmi Tuna’nın önce “yürüyüşe katılanlar birbirlerine zarar vermiştir” dediği, sonradan “esnaf yapmıştır” açıklamasını yaptığı cinayet'in işlendiği alanı görüntüleyen Beşik Otel'e ait güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen demokratik kitle örgütleri, eşgali görülen kayıtlarda eli sopalı gruplarla hareket eden, elinde copa benzeyen uzun bir cismi iki eliyle tutan ve eşkali net biçimde görülen şahsın, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde çalışan bir sivil polis olduğunu teşhis etti.

HER YERDE O VAR!
Daha önce kentte yapılan basın açıklamaları ve eylemlerden çekilen fotoğraflar da şahsın, hemen her siyasi eylemi yakından izlediğini kanıtlıyor. Şahsın, 11 Kasım 2012’de Halkların Demokratik Kongresi’nin açlık grevlerinin 67’nci gününde yaptığı basın açıklamasında, 4 Eylül 2012’de Anadolu Üniversitesi’nde öğrenci gruplarının kayıt destek masası açmak istemesi üzerine yapılan polis müdahalesinde ve 18 Aralık 2012 ODTÜ olayları sonrasında Anadolu Üniversitesi’nde yapılan protesto sırasında çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktı. Şahıs, tüm fotoğraflarda eylemleri diğer polis ve sivil giyimli kişilerle belirli bir mesafeden takip ederken görülüyor.

6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI AMA...
Ali İsmail Korkmaz'a saldıranlar arasında bulundukları iddiasıyla dün 6 kişinin gözaltına alındığı Emniyet tarafından bildirildi. Tüm iddilar ve görüntülere rağmen gözaltına alınanlar arasında polis bulunmadığı öğrenildi. Savcılığı talebi üzerine Eskişehir Emniyet Müdürlüğü 2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece çalışan polislerin listesi yerine, olayın tanıklarının teşhis yapabilmesi için Eskişehir’de görev yapan yaklaşık 500 polisin fotoğraflarını göndermiş, Emniyet tarafından savcılığa iletilenlerin teşhise imkân vermeyecek ölçüde yakın çekim fotoğraflar olduğu ileri sürülmüştü.
Ali İsmail Korkmaz'ın ağabeyi Avukat Gürkan Korkmaz, saldırıyı düzenleyen sivil kişilerin, polis olmadığı ve şüphelilerin yakalanarak gözaltına alındığı haberlerini samimi bulmadıklarını söyledi.

AĞABEY: POLİS OLDUĞUNA EMİNİZ
Korkmaz, kimlerin gözaltına alındığını henüz bilmediklerini, ancak saldırıda polislerin de olduğunu net olarak bildiklerini belirtti.
Emniyetin kendi içindeki polisleri de teslim etmesini istediklerini söyleyen ağabey Korkmaz, "Şu an ifadeye alınanların kimler olduğunu bilmiyoruz. Umarız ki, faillerdir. Bu faillerin arasında polisler de var. Bundan artık eminiz. Emniyet, kendi arasındaki polisleri vermediği sürece, samimi bulmuyoruz. Bize günah keçisi vermesinler, failleri versinler. Bir de bunlara destek olanları versinler. Vatandaşların yanında Ali İsmail'e vuran polisleri versinler, failleri bulsunlar. Medyada bilgi kirliliği yaratıp, hedefleri saptırıp, günah keçileri yaratmasınlar" dedi.

BABA: BİR POLİS VARDI

Saldırı görüntülerinde, tam teçhizatlı bir resmi polis olduğunu savunan baba Şahap Korkmaz da, polisin eli sopalı çeteyle anlaşma yaptığını ileri sürdü:
"Failleri bulunmuşsa, gözaltına alınmışsa, bunlar kanıtlanmalı. 'Yakalandı, gözaltına alındı' sadece sözde kalmasın. Görüntülensin. Bir de, birkaç saniyelik video kasetinde bir tane polis vardı. Maskeli, coplu silahlı, resmi elbiseli polis görünüyordu. Çeteyle anlaşma yapıyorlardı. Aralarında 'gelenlere ne yapacağız' diye konuşuyorlardı. Nihayetinde çocuklar geliyor, sanki fare kovalar gibi öldüresiye vuruyorlardı. İnsanlara acımadan, öldüresiye vuruyorlardı. Bu olayın içinde polislerin de olduğu kesin. Eğer siviller de varsa, polislerin koruması altındadır. Kesinlikle, polislerin himayesinde bu olaylar olmuş. Birkaç saniyelik görüntüler, bunların hepsinin mesajını veriyor anlayana."