İran, ABD'yle doğrudan müzakereleri yalanladı

|

İran, ABD A İran, ABD

 İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili olarak '5 artı 1' grubuyla müzakerelere devam edileceğini, ancak bu konuda ABD ile doğrudan bir görüşmenin söz konusu olmadığını söyledi. 

     
İran'ın resmi haber ajansı IRNA, Salihi'nin gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, '5 artı 1' ülkeleriyle kasım sonuna doğru müzakerelere yeniden başlanacağını dediğini duyurdu. 
     
Salihi, soru üzerine, ''New York Times gazetesinin, İran ve ABD arasında nükleer konularda doğrudan müzakere yapılması için prensip anlaşmasına varıldığı yönündeki haberi'' yalanladı. 
     
Lübnan'daki patlamaları da değerlendiren Salihi, saldırıların arkasında bölgeyi daha da karıştırmak isteyenlerin olduğunu belirterek, ''İsrail'i bölgenin en büyük düşmanı'' olarak niteledi. 
     
Tüm Lübnanlı'ları sağduyulu ve birlik içinde olmaya çağıran Salihi, Suriye'de Kurban Bayramı'nda ateşkes sağlanmasıyla ilgili olarak da Türkiye, İran ve bölgenin böyle bir ateşkesi desteklediğini ifade etti. 
     
Suriye halkının hayrına olacak ateşkes çağrılarına hükümetin hazır olduğunu belirten Salihi, muhalefetteki bazı grupların aksi yönde hareket ettiğinin görüldüğünü kaydetti. 
     
Suriye'deki tüm tarafların ateşkes çağrısına olumlu cevap vermesi dileğinde bulunan Salihi, istemeleri halinde taraflar arasında müzakerelere ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını bildirdi.