'Türkiye'nin köprü rolü kuşku yaratıyor'

|

A

 Türkiye’nin Suriye krizinde ABD ile Arap dünyası arasındaki “köprü rolünün kuşku yarattığı" yorumları yapılıyor. ABD’li Christian Science Monitor, Türkiye’nin, ABD, Suudi Arabistan ve Katar ile oluşturduğu ittifakların, “demokrasiden çok, laik Suriye’yi zayıflatmayı ve Sünni bir hükümeti yeniden kurmayı amaçladığı” suçlamalarına yol açtığını yazdı. 


Christian Science Monitor, Türkiye’nin Suriye politikasının “olumsuz etkilerinin “asıl yükünü taşıdıkları”nı belirttiği sınırdaki illerindeki yerli halkın, Ankara’nın “sadece ABD’nin planlarının bir piyonu” olduğuna inandıklarını kaydetti. 

Bu bağlamla haberde bir vatandaşın “Suriye’deki olup bitenler, hepsi Amerika’nın Ortadoğu’nun sınırlarını yeniden şekillendirmeyi amaçlayan büyük projenin bir parçasıdır. Amerika ve müttefikleri, Suriye halkına demokrasiyi getirme ile ilgili değiller. Irak’ın başına gelenine bakın” sözleri de yansıtıldı. 

Bu yöndeki inançların kısmen Bush Yönetiminin 2006 yılında lanse ettiği “Büyük Ortadoğu Girişimi”nden kaynaklandığı savunulan haberde Londra’daki Doğu ve Afrika Etüdleri Okulu öğretim üyelerinden Gilbert Achchar’ın girişimin çok uzun bir zaman önce terk edildiği görüşünü de aktardı. 

Christian Science Monitor, “Büyük Ortadoğu Girişimi”nin, 2003 yılındaki Irak işgalinin arkasında bölgede yükselen Amerikan karşıtı hissiyatın karşısında rafa kalktığını öne sürdüğü haberinde şunları da yazdı: 
“Arap güvensizliğini azaltma görevi olan ABD, Türkiye’yi ABD ile Ortadoğu arasında kilit bir köprü olarak seçti. İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ‘muhafazakar demokrasi’ni teşvik etmesi, reformcu tutumu nedeniyle Batı’ya, geleneksel Müslüman kimliğine yaptığı vurgu nedeniyle ise Ortadoğu’daki İslami ülkelere çekici geldi.” 
Buna karşın “Ancak bugün, Türkiye’nin Suriye krizindeki Batı ile Arap dünyası arasındaki köprü rolü, yine kuşku yarattı” görüşünün dile getirildiği haberde şöyle devam edildi: 
“(Türkiye’nin) ABD ve Suriyeli muhalefetin güçlü destekçileri hale gelen Suudi Arabistan ve Katar gibi otokratik ülkeler ile ittifakları Türkiye’nin, demokrasiden çok, laik Suriye’yi zayıflatmayı ve Sünni bir hükümeti yeniden kurmayı amaçladığı suçlamalarını kışkırttı.” 
 
(anka)