Barış Yürüyüşü vicdanlarda sürsün

|

Barış Yürüyüşü vicdanlarda sürsün A Barış Yürüyüşü vicdanlarda sürsün

ESRA KOÇAK/BİRGÜN

Vicdani retçi Halil Savda ile bir grup aktivistin 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Roboski'den Ankara'ya başlattığı 1300 kilometrelik barış yürüyüşü dün Sakarya Caddesinde sonlandı.

"Barış vicdanınıza yürüyor" diyerek başlatılan yürüyüşe dair gazetemize konuşan Halil Savda şunları söyledi: “Bu yürüyüşün amacı savaşın tahribatlarını kamuoyunda görünür kılmaktı. Son zamanlarda hem asker hem gerilla hem de sivil ölümlerine alışır olduk. Biz ölümlere alışılmayacağını barışın sesini yükseltilmesi gerektiğini anlatmak istedik. Türk hükümeti kendi ülkesindeki savaş yetmezmiş gibi bir de çıkardığı tezkereyle Suriye’deki savaşa da katkı sağlıyor. Bu demek oluyor ki daha çok cenaze gömeceğiz.”
 
Bütün bir yol boyunca birçok hikaye dinlediklerini ve bu hikayelerin sonunu da barış talebiyle bitirdiğini söyleyen Savda, Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Laz’ı tüm halklardan yürüyüşlerine katılan insanlar olduğunu ifade etti. Savda yürüyüşleri boyunca çok sayıda demokratik kitle örgütünün ve siyasi partinin kendilerine destek olduğunu belirtti.