'Dershaneler kapanırsa çocuğunuz tacize uğrar'

|

A

 Cemaatin yayın organlarından Aksiyon Dergisi yazarı H. Salih Zengin dershanelerin kapatılmasının aileleri özel derse teşvik edeceğini, bu durumun “öğretmenlerin öğrencilerini taciz etmesi olasılığını ortaya çıkaracağını" iddia etti.

 
Hükümet ile cemaat arasında dershanelerin kapatılması konusunda süren tartışmada cemaat cephesinden "ilginç" bir argüman geldi. Cemaatin yayın organlarından Aksiyon Dergisi’nin yazarı H. Salih Zengin, özel ders alındığı takdirde “öğretmenlerin öğrencilerini taciz etmesi olasılığının ortaya çıkacağını" iddia etti.
 
Odatv’nin haberine göre, özel derslerin sakıncalara yol açacağını iddia eden Zengin, Aksiyon’un son sayısında “Asıl konuşulmayan ve pek dillendirilmeyen en büyük sıkıntı, çocuğuna özel ders aldıran ailelerde yaşanacak. Nasıl mı? Misal, hiç tanımadığınız bir öğretmen evinize özel derse gelecek ve her an yanlarında bulunamayacağınız için çocuğunuzun zihni ya da fiziki istismara uğramayacağından ne kadar emin olabileceksiniz?” diye yazdı.
 
“Başbakan’ın ‘Dershaneler kapatılacak’ demeci yanlış anlaşıldı. Zira Başbakan bununla kıt aklıma göre aslında şöyle demek istedi: Her öğretmen bir ders, her ev bir dershane olacak” diyen Zengin, bu durumun aileleri özel derslere yönlendireceğini söyledi.
 
Zengin, üniversite sınavına hazırlanmak için ailelerinin çocuklarına özel ders aldırmaya ihtiyaç duyacağını ifade ederek “Çocuğunuzun başına bir şey gelmeyeceğinin garantisi var mı? ‘Yuh artık!’ diyebilirsiniz. Haklısınız, gazetelerin üçüncü sayfalarını okumaktan gözüm kararabiliyor bazen. Kusura bakmayın, taşa çıkan keçinin ağaca çıkan oğlağı oluyor işte, ne yaparsınız” dedi.