Diyarbakır'da açlık grevleriyle dayanışma eylemine müdahale

|

Diyarbakır A Diyarbakır

Diyarbakır'da açlık grevlerine dikkat çekmek için yapılmak istenen yürüyüşe polis tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale etti.
 
Cezaevlerinde 40. gününe giren açlık grevi eylemlerine destek için BDP Bağlar İlçe binasından Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne yapılmak istenen yürüyüşe polis müdahale etti.
 
DİYARBAKIR'DA POLİS MÜDAHALESİ DEVAM EDİYOR
BDP Bağlar İlçe Binası önünde bir araya gelen kitle, Diyarbakır E Tipi Cezaevi önüne yürümek istedi. Sento Caddesi üzerinde polis panzer ve TOMA'larla kitlenin önünü kesti, kitleye biber gazı, gaz bombası ve tazyikli suyla saldırdı.
 
VEKİLLER DE ETKİLENDİ ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR
Polisin sert saldırısından etkilenen isimler arasında Milletvekili Aysel Tuğluk da bulunuyor. Yapılan tüm saldırılara karşın cezaevi önüne yapılan yürüyüş sürüyor. Diyarbakır'ın birçok noktasında yer yer polisle çatışmalar sürüyor.

Müdahaleyi protesto eden DTK Eş başkanı Aysel Tuğluk, BDP Milletvekili Nursel Aydoğan yolda otura eylemi başlattı. Polis, Tuğluk ve Aydoğan'a da biber gazıyla müdahale etti.

Cezaevine yürümek isteyen kitle Emek Caddesi'nde bir araya geldi. Emek Caddesi trafiğe kapatılmış durumda. BDP yöneticileri polisle görüşmeyi sürdürüyor. Cadde üzerinde gergin bekleyiş devam ediyor. Oturma eylemine milletvekilleri Aysel Tuğluk, Nursel Aydoğan ve BDP Diyarbakır İl İş Başkanı Zübeyde Zümrüt de katılıyor.

CEZAEVİ ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİ YAPILIYOR
Ayrıca Barış Caddesi üzerinde çevik kuvvet polisleri, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkano Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu kitlenin önünü kesti. Bu grubun yürüşüşüne izin verilmiyor. Buradaki bekleyiş de devam ediyor.
Polisin saldırısına rağmen süren yürüyüşün ardından cezaevi önünde oturma eylemi başladı. Polisin burada da müdahale tehdidi sürüyor.
 

(emekdunyasi.net)