Bu kez öğrenciler izin vermedi

|

Bu kez öğrenciler izin vermedi A Bu kez öğrenciler izin vermedi

YÖK yasa tasarısını 'izinsiz' tartıştıkları için iki öğretim görevlisi ile 38 öğrenci hakkkında soruşturma başlatılan İstanbul Üniversitesi'nde açılış konuşmasını Bakan Suat Kılıç’ın yapacağı "İfade Özgürlüğü Konferansı" öğrenciler tarafından iptal ettirildi. İstanbul Üniversitesi öğrencileri "İfade Özgürlüğü Konferansı”nı kendileri düzenledi.

İstanbul Üniversitesi’nde Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın da katılacağı açıklanan "İfade Özgürlüğü Konferansı”, öğrencilerin izin vermemesi sonrasında iptal edildi. Beyazıt Meydanı'nda toplanarak konferansın yapılacağı salona yürüyen öğrenciler güvenliğin barikatıyla karşılaştı. Kimlik kontrolü yapmak isteyen güvenliğin kurduğu barikatı yıkarak, bakanlar için kırmızı halıların serildiği salona koşarak giren öğrenciler, "AKP’nin dekanlarına, rektörlerine, bakanlarına Türkiye’de ifade özgürlüğünü tartıştırmayız” derken, geçtiğimiz hafta İstanbul Üniversitesi’nde YÖK Taslağını tartıştıkları için haklarında soruşturma açılan iki araştırma görevlisi ve 38 öğrencinin durumunu anlattılar.

Forumda daha sonra Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri, Genç-Sen ve TKP'li Öğrenciler'in temsilcileri söz aldı.

Ferhat Kentel, Şanar Yurdatapan, İsmail Beşikçi, Özden Cankaya, Şirin Payzın, Amberin Zaman ve Haluk Kalafat’ın da konuşmacıları arasında yer aldığı konferansta açılış konuşmasını Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yapması planlanıyordu.