Öpme, sansürle biraz!

|

Öpme, sansürle biraz! A Öpme, sansürle biraz!

SERBAY MANSUROĞLU/BİRGÜN

Cahit Külebi'nin Hikaye adlı şiiri de Milli Eğitim'in sansürüne uğradı. Dokuzuncu sınıflara okutulan Türk Dili ve Edebiyatı kitabında yyer alan Cahit Külebi'nin Hikâye şiirinin makaslandığı ortaya çıktı. MEB tarafından yayımlanan ve editörlüğünü Dr. Sakin Öner'in yaptığı kitabın 71. sayfasında bulunan Hikâye adlı şiirin sondan bir önceki kıtasında yer alan ifadeler şiirden çıkarıldı. Şiirlerinde insan, doğa ve yurt sevgisini işleyen Cahit Külebi'nin kesilen sansüre uğrayan dizesi şöyle: "Benim doğduğum köylerde / kuzey rüzgârları eserdi / ve bu yüzden dudaklarım çatlaktır / öp biraz!"

Şair ve yazar Onur Caymaz, Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sayfasında olan kitabı incelediğinde durumu fark etti. MEB daha önce de  aynı kitapta yer alan Melih Cevdet Anday'ın Rahatı Kaçan Ağaç şiirindeki bir dizenin girişinde yer alan "Tanrı" kelimesini "Allah" diye çevirmişti.

ASIL DARBE BUDUR

Gazetemize sansürü değerlendiren Caymaz, "Sansür yeni yetişecek kuşakların hayatına vurulmuş bir darbedir. Hani herkes darbeden konuşuyor. Yapılanlar darbe kadar beter. Yani benim burada bir tek sorum olacak kesicilere. Acaba ne düşünüyorlar? Şiirden dudaklarım kurudur, öp birazı kesince, lise çağında çocukları öpüşmekten uzak tutmak derdinde olabilirler mi? Ya da zaten öpüşebilen çocuklar, bu dizelerin kesildiğini görünce, vay biz kötü şey yapıyormuşuz, bak okul kitabında bile kesmişler deyip bu kez öpüşmekten vaz mı geçecek" diyerek tepki gösterdi.