Gül'ü protesto eden 46 öğrenciye 5'er ay hapis

|

Gül A Gül

Kocaeli Üniversitesi’ne gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü protesto ettikleri gerekçesiyle yargılanan 46 öğrenciye 5’er ay hapis cezası verildi. Mahkeme hükmün açıklanmasını 5 yıl erteledi.

6 Nisan 2012’de Kocaeli Üniversitesi’ne ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü okullarında istemeyen protesto etmek isteyen 55 öğrenci polis saldırısıyla gözaltına alınmış, 46 öğrenci hakkında tutuksuz yargılanmaları üzerine dava açılmıştı.

Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yaklaşık 1 yıldır süren davada bugün karar açıklandı. Yargılanan 46 öğrenciye de “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet” suçunu işledikleri gerekçesiyle 5’er ay hapis cezası verildi, “polise mukavemet” suçlamasına ise beraat kararı verildi.

Mahkeme verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 5’er yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına da karar vererek Yargıtay yolunun da açık olduğuna hükmetti.

“Yaptıkları eylem kanunsuz değildir”
Öğrenciler yaptıkları savunmalarda suçlamaları kabul etmediklerini, demokratik haklarını kullandıklarını belirterek beraat isteminde bulunmuşlardı. Davanın avukatları Özgür Murat Büyük ve Özgür Urfa yaptıkları savunmada basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilerin uyarı yapılmaksızın polis saldırısına uğradıklarını, anayasal haklarının kolluk kuvvetleri tarafından engellendiğini, polis tutanağının gerçeği yansıtmadığını ve eylemin kanunsuz hale geldiğine dair hiçbir delil bulunmadığını belirtmişti.

Beraat talep etmişlerdi
“Kolluk kuvvetlerinin yasal bir eyleme müdahalede bulunması, o eylemin kanuna aykırı yapılmış olduğunu göstermez. Kanuna aykırı bir eylem olduğuna dair hiçbir bilgi ve belge bulunmamaktadır” diyen avukatlar suçun unsurlarının oluşmaması ve suç işleme kasıtlarının da bulunmaması sebebiyle öğrencilere beraat kararı verilmesini talep etmişti.

Avukat Özgür Urfa: "AKP politikalarının sonuçları"
Davanın avukatı Özgür Urfa’ya mahkemenin kararını nasıl değerlendirdiğini sorduk. Urfa, “Öğrenciler hakkında verilen bu karar AKP iktidarının muhalefete ‘sıfır tolerans’ politikasının en net sonuçlarından birisidir” dedi.

Üniversite öğrencilerinin Cumhurbaşkanı’nı protesto etmesine izin verilmediğini ve polislerin de biber gazı ve tazyikli su müdahalesi ile çok sayıda öğrenciyi yaralayıp gözaltına aldığını hatırlatan Urfa, “Anayasanın 25 ve 26 maddesi ile 2911 sayılı kanunun 3. maddesinde herkesin izin almaksızın gösteri yürüyüşü yapabileceği yasal olarak düzenlenmiş, ancak uygulamada bu hak kullanımından AKP'li bakan, milletvekilleri ve başbakan muaf tutulmuşlardır” dedi.

"Padişahlık düzeninin göstergesi"

Urfa, “Gösterinin kendisi bir hak kullanımı olup, oraya yapılan polis müdahalesi açıkça suç teşkil etmekte iken protestocu öğrencilerin mahkemelerce cezalandırılması AKP yargısının geldiği noktayı açıkça ortaya koyuyor. Tam bir padişahlık düzenine dönüşen bu rejimde yapılması düşünülen yeni anayasada şu anda mevcut olan hakların da kaldırılarak biat kültürünün yerleştirileceği anlaşılmaktadır” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

6 Nisan 2012’de Kocaeli Üniversitesi’ne gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü protesto etmek isteyen öğrenciler polis şiddetine maruz kalmış, gözaltına alınarak haklarında dava açılmıştı.

''Abdullah Gül’ü üniversitemizde istemiyoruz'' ve ''AKP defol üniversiteler bizimdir'' yazılı pankart taşıyan Öğrenci Kolektifi, Gençlik Muhalefeti, Genç-Sen ve TKP üyesi öğrencilerin, özel güvenlik, polis ve cumhurbaşkanlığı korumaları çemberinde rektörlüğe doğru yürümesine ve basın açıklaması yapılmasına izin verilmemiş, devrimci öğrenciler polisin tazyikli su ve biber gazlı saldırısıyla karşılaştı.

Bunun üzerine direnen öğrenciler, ablukaya alınarak Eğitim Fakültesi kantinine doğru yönlendirildi ve burada basın açıklamasına izin verileceği duyuruldu. Polisin bu teklifi öğrenciler tarafından reddedildi. Bunun üzerine coplarla öğrencilere saldıran polis, bir yandan da biber gazı sıkarak direnme gücünü azaltmaya çalıştı. Dışarıda kalanlara ise TOMA'dan tazyikli su, kapıları kırılan tuvaletler bölümüne de biber gazı sıkıldı. Daha sonra 55 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı ve polis merkezine götürüldü.

Polisin öğrencileri gözaltındayken tehdit ettiği, "Polise küfrederseniz başınıza bunlar gelir" şeklinde provokatif sözler sarf ettiği de ortaya çıkan olaylarda 55 öğrenciden 46’sı hakkında dava açılmıştı.


(soL)