Hocam konuşabilir miyim?

|

Hocam konuşabilir miyim? A Hocam konuşabilir miyim?

ELÇİN YILDIRAL/BİRGÜN

YÖK yasası tasarısı önerisini eleştiren iki öğretim görevlisi hakkında disiplin soruşturması açan İstanbul Üniversitesi(İÜ) Rektörlüğü, 38 öğrenci hakkında da “izinsiz konuştukları ve yürüdükleri” gerekçesiyle soruşturma başlattı

İÜ Hukuk Fakültesi araştırma görevlileri üyeleri Barkın Asal ve Mehmet Cemil Ozansü hakkında “Yeni YÖK” kanununu protesto etmek için toplanan öğrencilerin düzenlediği toplantıda konuşma yaptıkları gerekçesiyle Rektörlük tarafından disiplin soruşturması açılmasının ardından, bu kez toplantıya katılan 38 öğrenci hakkında soruşturma açıldı. Gerekçe ise “Yeni YÖK tasarısını protesto etmek amacı ile izinsiz toplanarak konuşmak ve yürüyüş yapmak” olarak gösterildi.

17 Aralık 2012’de öğretim görevlilerinin de katıldığı bir toplantı  düzenleyen öğrenciler, “Yeni YÖK” yasasını protesto etti, iki öğretim görevlisi de tasarıyı eleştirdi. Bunun üzerine İÜ Rektörlüğü, önce  iki öğretim görevlisi Barkın Asal ve Mehmet Cemil Ozansü hakkında toplantıda konuşma yaptıkları gerekçesiyle disiplin soruşturması açtı. Büyük tepki toplayan ve protesto edilen bu soruşturmanın ardından Rektörlüğün bu kez de  toplantıya katılan 38 öğrenci hakkında soruşturma açtığı öğrenildi. Öğrencilere tek tek zarf gönderen Rektörlük, öğrencileri “Yeni YÖK tasarısını protesto etmek amacı ile izinsiz toplanarak konuşma ve yürüyüş yapmak” ile suçluyor.  Öğrencilerin, savunmalarının 27 Mart’ta alınacağı bildirildi.