Cumartesi Anneleri'nden Ağar'ın tahliyesine tepki

|

Cumartesi Anneleri A Cumartesi Anneleri

SEVGİM DENİZALTI/BİRGÜN

Galatasaray Meydanı’nda 423’üncü kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri, bir kez daha kayıplarını sordu. Kayıp yakınları, binlerce faili meçhul cinayetin sorumlusu Mehmet Ağar’ın tahliyesine ve 1 Mayıs’ta yaşanan polis şiddetine tepki gösterdi. Cumartesi Anneleri, 423’üncü kez kayıplarının hesabını sormak için Galatasaray Meydanı’ndaydı. Anneler, binlerce faili meçhul cinayetten sorumlu Mehmet Ağar’ın, 2 yıl Aydın Cezaevi’nde “konuk edilmesinin” ardından tahliye edilmesine tepki gösterdi. Anneler, 1 Mayıs’ta polisin uyguladığı şiddeti protesto etti.

YETER ARTIK VİCDANINIZ YOK MU?


1994’te gözaltında kaybedilen Nihat Aydoğan’ın eşi Halime Aydoğan, “Benim oğlum da kayıp. Oğlumu da babasıyla kaybettiler. Ben çok bir şey istemiyorum, bir parça kemik istiyorum. Vicdanınız yok mu? Bu devletin Allah’ı yok mu? Barış yapacaklarmış, ne barışı, vicdansızlar! Yeter artık, kemiklerimizi istiyoruz” dedi.

1995’te kaybedilen Hasan Ocak’ın abisi Ali Ocak ile 1995’te kaybedilen Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç, Mehmet Ağar’ın tahliyesine tepki gösterdi. Karakoç, “Ağar 1000 operasyon yaptık demişti. Eli kanlı katili 2 yıl misafir gibi ağırlayan devlet şimdi serbest bıraktı. Ağar cezalandırılmadı, ödüllendirildi. Biz de kendisine ödül olarak annelerin gözyaşını ve lanetini gönderiyoruz” dedi.

BARIŞIN İÇİNİ BOŞALTMALARINA İZİN VERMEYİZ

Bu hafta, 1992’de İstanbul Fındıkzade’de gözaltına alınarak kaybedilen üniversite öğrencileri Hüsamettin Yaman ve Soner Gül’ün hikayesi anlatıldı. Hüsamettin Yaman’ın abisi Feyyaz Yaman, şunları söyledi: “Kardeşimin Soner Gül’le birlikte kaybedilmesinin üzerinden 20 yıl geçti. Kardeşim kaybedildiğinde 22 yaşındaydı. Hak hukuk arayışı onun ömrü kadar sürdü, ancak boş çıktı. Devlet bizim rızamızı alamazsa, evrensel hukuk standartlarına uymazsa, bizi ikna edemezse devlet olamaz. Bizden korkuyorlar, korktukları için saldırıyorlar. Biz hukuku savunmaya devam edeceğiz.”