KONUŞTU: FAŞİST!

|

KONUŞTU: FAŞİST! A KONUŞTU: FAŞİST!

1 Mayıs'ta yaşananlara dair açıklama yapan Başbakan Erdoğan, polisin faşist olmadığını eylemcilerin faşist olduğunu iddia etti. Erdoğan, "Taksim miting alanı olmayacak, yeni alanlar yapılınca Kadıköy'e de izin vermeyeceğiz" dedi.

AKP’nin  Kızılcahamam Kampı başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasıyla başlayan kampın gündeminde çözüm süreci, 1 Mayıs'ta yaşanan olaylar ve 3. Havaalanı projesi vardı. Başbakan Erdoğan çözüm sürecini değerlendirdiği konuşmasında CHP ve MHP'yi eleştirirken 1 Mayıs'taki polis saldırılarını ise savundu. Erdoğan 1 Mayıs'ta yüzlerce insanın yaralanmasına neden olan polis saldırıları yerine emekçileri suçlamaya devam ederken çözüm süreciyle de ilgili olarak muhalefeti kendilerine destek vermemekle suçladı.

AKİL İNSANLAR, İRŞAT ENCÜMENİ

Akil insanlar heyetlerine yapılan eleştirele yanıt veren Başbakan Erdoğan, Kurtuluş Savaşı zamanında İstanbul'daki Damat Ferit Paşa hükümeti tarafından oluşturulan Heyeti Nasiha'ya benzetilmesine karşı çıkarak Ankara hükümeti tarafından kurulan ve Mehmet Akif'in de görev aldığı İrşat Encümeni'ni hatırlattı: "Biz de kendi İrşat Encümeni'mizi kurduk yani Akil İnsanlar Heyeti..."
Akil insanlara yönelik protestoları hatırlatan Erdoğan şöyle konuştu: "Bu eylemlere kaç kişi katıldı biliyor musunuz? 4 bin 980 kişi. 72 milyonluk tüm Türkiye'de sadece 4 bin 980 kişi..."

HERKES SUÇLU SALDIRANLAR SUÇSUZ

Başbakan Erdoğan polisin 1 Maysı'taki saldırısını şu sözlerle savundu: Ellerin silah, sapan olan militanlar bir kısım medyaya göre çiçek çocuklar. Polis ise faşist... Sonra Başbakan bağırıyor diyorlar...
Saldırıya uğrayan kesimleri hedef gösteren Erdoğan şöyle devam etti:
Sen kalkar da her tarafı yakıp yıkan elinde sapanlarla bilyalarla emniyet güçlerime karşı terörist eylemler gerçekleştirenleri savunursan evet. Gazdan etkilenen militanlar masum, fakat başına taş gelen beyin kanaması getiren polis faşist. Biz bu tezgahı çok gördük.

Polis tarafından Şişli, Beşiktaş ve Mecidiyeköy başta olmak üzere birçok yerde yoğun biçimde kullanılan ve insan yaşamı için büyük tehlike arzeden biber gazlarıyla ilgili Erdoğan şunları söyledi:
Polisin gazı sadece göz yaşartıcı fakat CHP'nin gazı zehirler. Vali Bey çok önceden burada çalışmalar yapııyor risk alamayız dedi. Bunlar son gün benden de randevu istedi. Pazartesi günü görüştük. kendilerinden rica ettim. İktidarımıza kadar bu ülkede 1 Mayıs'ın tatil edilmesi gibi bir şey var mıydı. 1977'den bu yana sizi bizim gibi kimse dinledi mi? Biz 1 Mayıs'ı emek ve dayanışma günü ilan edip tatil ettik. Burada mitinginizi gösterinizi yaptınız. Gelin çelenginizi koyun, basın açıklamanızı yapın sonra Kazlıçeşme'de mitinginizi yapın. Taksim'de bu riski alamam.

Erdoğan konuşmasının sonunda ise bundan sonra Taksim ve Kadıköy'deki eylemlere artık izin verilemeyeceğini belirtti.