'8 Mayıs sanal bir tarih, gidecek olan gitmiştir'

|

A

TBMM Başkanı Çiçek, PKK'nin 8 Mayıs itibariyle çekilmesi açıklamasıyla ilgili olarak, "8 Mayıs tarihi sanal bir tarihtir. Çoktan gidecekleri yere gitmiştir" dedi.

 TBMM Başkanı Cemil Çiçek, A Haber'in canlı yayınında soruları yanıtladı.
"PKK 8 Mayıs itibariyle çekilecek. Silahlı çekilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Çiçek, "8 Mayıs tarihi sanal bir tarihtir. Büyük ölçüde çekilmesi gereken kimse onlar çekilmiştir. Onlar 8 Mayıs der, ama önceden de tedbirlerini alır ve giderler. Onlar çoktan gidecekleri yere gitmiştir. İster silahlı ister silahsız gitti, bana göre gitti" yanıtını verdi.

Çiçek, bu yaz herhangi bir olayan meydana gelmeden artık Türkiye'nin bu işten kurtulması gerektiğini savunarak, "(Devletin şu politikasını değiştirmezseniz, bunları yapmazsanız bu patlayıcıları patlatırım) derseniz, bu demokrasinin kabul edebileceği bir şey değildir. (Ben çekildim ama bunlar olmazsa tekrar silaha başvururum) demek mevsimlik olur" dedi.

Onlar boş durmaz
Cemil Çiçek, "Sadece bir örgütle uğraşmıyoruz, bu işin arkasında çok karnı ağrıyan adam var. Onlar boş durmaz, onlar bu teröre karşılık başka alternatifleri devreye sokmaya çalışırlar" iddiasında bulundu.

Bir çok olayda ortalığı ayağa kaldıran Fransa'nın 3 Kürt kadın siyasetçiye yönelik suikastte sessiz kaldığını ve bunu açığa çıkartmadığını ifade eden Çiçek, "Olay olduktan sonra 3 öldürülen PKK'lının önünde ve arkasında ne var? Bunu çıkartmak Fransa'nın borcudur" dedi.

Anayasa Uzlaşma komisyonu

"Anayasa ile ilgili dün yapılan toplantı" anımsatılarak, "Komisyon çalışmalarını 1 Temmuz'a kadar sürdürme kararı aldı mı, yoksa bu karar Salı günü mü çıkacak?" sorusu üzerine Çiçek, Salı günü müzakerelere devam edileceğini belirterek, çalışmalarda, daha önce açıkladıkları takvimin çok uzağında olduklarını kaydetti. Çalışmalar ile ilgili olarak bugüne kadar yapılanları anlatan Çiçek, "Bütün bunları 31 Aralık 2012 tarihine kadar yapmayı planladık ama olmadı" dedi.

Çiçek, bugüne kadar 174 madde müzakere edildiğini, ancak maddelerin daha 5'te 4'ünün durduğunu vurguladı. "Daha yazım meselesinde bile sıkıntı var. Bu tempoyla bu iş, çok daha uzun sürer" diye konuştu.

Çiçek, yeni bir Anayasa yapma mecburiyetinde olduklarını vurgulayarak, "Ama bu tempoyla, bu çalışmayla Temmuz değil, önümüzdeki yılın Ağustos'una bile kalır. Daha çok çalışmamız ve bu Anayasa'yı gündemden çıkarmamız lazım. Anayasa'yı görüşüyoruz ama masadan kim kalkacak? ona bakılıyor. Ortada somut bir şey yoksa, komisyon devam etse ne olacak etmese ne olacak?" dedi.