12 Eylül'de kaybedildi, "gaip" ilan edildi

|

12 Eylül A 12 Eylül

12 Eylül askeri darbesinin hemen ardından İstanbul'da gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamyan Hayrettin Eren hakkında mahkeme bugün 'gaip'tir kararı aldı.

Veraset işlemlerini tamamlamak isteyen ailesi 33 yıl sonra Hayrettin Eren için 'gaiplik' davası açtı. Mahkeme önce Radikal'e, bir süre sonra da Dünya gazetesine resmi ilanlar vererek Hayrettin Eren’in yaşayıp yaşamadığını sordu. Davanın bugünkü duruşmasında karar çıktı.

Duruşmada tanık olarak Hayrettin Eren ile birlikte 33 yıl önce gözaltına alınan ve bir süre Gayrettepe’deki siyasi şubede birlikte kalan Ahmet Öztürk ile Eren’in kız kardeşi İkbal Yarıcı dinlendi. Tanıkların dinlenmesi işleminin ardından İstanbul 4. Sulh Hukuk Mahkemesi kararını verdi: "Hayrettin Eren’in gaip olduğu anlaşılmıştır!"

YARA HALA AÇIK, KAPANMADI

Duruşma sonrasında İkbal Yarıcı, 33 yıllık yaranın halen açık olduğunu, hukuk mücadelesini Cumartesi Anneleri’yle birlikte son kaybın mezarı bulunana ve sorumlular yargı önüne çıkana kadar sürdüreceklerini söyledi.

Gözaltına alındığı 'resmen' kabul edilmeyen Hayrettin Eren, resmi makamlar tarafından yaşıyor varsayılıyordu. Bu nedenle Eren ailesinin evine zaman zaman Hayrettin’i askere çağıran celp kağıtları ya da seçmen kağıtları da geliyordu.