JİTEM endişesi

|

JİTEM endişesi A JİTEM endişesi

DOĞAN TILIÇ/BİRGÜN

BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder silahlı PKK güçlerinin dün başlayan Türkiye dışına çekilme sürecini BirGün’e değerlendirerek çekilmenin birkaç ay içinde tamamlanacağını söyledi.
Süreçten umutlu olduklarını altını çizen Demirtaş ve Önder; PKK’nin Öcalan’ın çizdiği çerçevede hareket etme konusunda kararlı olduğunu gözlemlediklerini belirttiler.

'PKK 15 GÜN HAZIRLIK YAPTI'

“Geri çekilme resmen başladı” diyen Demirtaş, PKK’nin 15 gündür bunun hazırlıklarını yaptığını vurgulayarak, “Bu; ne ordunun, ne bizim, ne de medyanın tesbit edebileceği, gözlemleyeceği bir durum. Gizlilik içinde gerçekleşecek. 3-4 ay içerisinde bütün PKK’liler Türkiye dışına çıkmış olacak” dedi.
Çekilmenin büyük ölçüde 1-1.5 ay içinde gereçekleşeceğini belirten Önder de, tam anlamıyla gerçekleşmesinin 3 ay kadar süre alacağını vurguladı.

'SANTİM SANTİM HESAP YAPILDI'

“Şu ana kadarki hareketlilikler geri çekilmeye hazırlıktı. Geri çekilme hiçbir provaksyona yol açılmadan gerçeklesin diye santim santim hesaplar yapıldı. 8 Mayıs tesadüfen seçilmiş bir tarih değil” diyen Önder, çekilmeye dair devlet ve hükümetin de idari tedbirleri olduğunu ileri sürdü.

'SABOTE EDEBİLECEK 2 GÜÇ VAR'

“Bunları biliyor ve görüyoruz” diyen Önder, provokasyonlara neden olabilecek iki güce de dikkat çekti: “JİTEM ve korucular bir provokasyon yapabilirler. Onların ne silahları ne kendilerei denetim altında. Geceleri silahları ve bombalarıyla evlerine gidiyorlar. En kısa zamanda onlar da denetim altına alınmalı.”

'PKK, ÖSO'YA KATILMAYACAKTIR'

Suriye’de derinleşen çatışmalara ve bölgesel bir savaş olasılığına dair görüşleri değerlendiren Önder, PKK’nin Suriye’de çatışmalara girmesinin “söz konusu bile olamayacağı” görüşünde.
İmarlı ve Kandil’deki görüşmelere katılan isimlerden biri olan Önder, “Bunlar da konuşuldu ve açıklamalar da yapıldı. Suriye’de PYD’nin 15 binin üzerinde milisi var. Dayanışma olur, ama PKK’nin Suriye’deki savaşa katılması söz konusu olamaz. Onlar üçüncü çizgilerini sürdürmekten yanalar. Ne Esad ne de ÖSO yanında yer alırlar. Kürtler Suriye’de kendi özgüçlerini örgütleme çabasında olacaklar” dedi.

KİM NE DEDİ?

Demokratik Toplum Kongresi (DTK): “Gerillaların geri çekilme evresinde herhangi bir çatışma derin kırılmalar yaratacaktır. Bu nedenle bu sürecin olması gerektiği gibi tamamlanması Kürt ve Türk halklarının eşit ve özgür ortak bir yaşam kurması açısından çok kritik bir önem taşımaktadır. Türkiye'nin demokratikleşmesi açısından da bu süreçte provokasyonlara izin verilmemesi gerekmektedir.

'PROVOKASYONLAR ENGELLENMELİ'
DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk:
“Tarihi bir gün, gerilla sınır dışına çekiliyor. Bu konuda tedbirlerin alınması gerekiyor. Bazı provokatif güçler bu süreci sabote etmek adına birtakım girişimlerde bulunabilirler. Bunların engellenmesi gerekiyor. Bizler de süreci hassasiyetle takip edeceğiz"

'SÜRECİ MİT İLE TAKİP EDİYORUZ'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:
Bu konuda Kandil'in kendi takvimi, belirlediği tarihler olabilir. Biz Milli İstihbarat Teşkilatımız aracılığıyla bunun gerçekleşip gerçekleşmediğini, ne gün hangi saat başladığını takip ediyoruz. Ancak 'bu başladı, işte görüntüler' diye bilgi sunmam mümkün değil. Tabii ki takip altındadır ve bunun elbette arzu ettiğimiz istikamette sonuçlanması bizim hedefimizdir. Mesele sonuçlandığında herhalde bunu ifade edecek Sayın Başbakanımızı veya bizi karşınızda bulacaksınız."

'KARŞILIK BEKLEMESİNLER'
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı:
“Mümkünse silahları tamamen bırakarak çekilme ve bunun karşılığında hiçbir şey beklememe, sadece demokrasi, barış, olabildiğince insan hakları bekleyerek çekilmenin gerçekten çok iyi bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Buna karşı çıkacak bir Allah kulu yoktur herhalde. Yani 'yok çekilmesin mi' diyeceğiz. Tabii ki çok güzel bir şey. Gönül ister ki bu süreç kalıcı bir noktaya gelsin.”

'İSLAMİ DEĞERLERLE ÇÖZEBİLİRİZ'
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:
“Bu süreçte Kürt kardeşlerimize ne verilecek, çözüm neyi içeriyor. Başbakanımız da söyledi. Ortada bir alışveriş yok. Bazı kesimlerin buna inanası gelmiyor. Biz ortaya irade koyarsak, kendi öz değerlerimizle İslami değerlerle hareket edersek bu sorun zaten kökünden çözülür.”

İzleme komisyonu devrede

PKK'nin sınırdışına çekilmeye başlamasının ardından, Hakkari Şemdinli'de BDP ve demokratik kitle örgütlerinin ortaklaşa kurduğu “izleme komisyonu” 6 bölgeye dağıldı.

Bu komisyonlar, Derecik (Rûbarok) beldesi, Zerdan, Botan, Şehidan, Şeytan Üçgeni ve Çarçela bölgelerinde çekilme durumu ve askeri hareketliliği yerinde izlemek için bölgelere hareket etti.