Diyarbakır'da Duman grubuna 'rezil' protesto

|

Diyarbakır A Diyarbakır

Diyarbakır'daki Dicle Üniversitesi'nde Hizbullah'a yakın bir grup öğrencinin kurduğu Bilge Gençlik Kulübü, önümüzdeki hafta sonu Diyarbakır'daki bir restorantta konser vermeye hazırlanan rock grubu Duman'a tepki gösterdi.

Tekbir getirerek Duman Grubu'nu protesto eden Bilge Gençlik Kulübü Başkanı İlyas Kaya, "Kürdistan'ın İslam topraklarında, peygamberler ve sahabeler şehrinin Müslüman gençleri olarak din düşmanlığı ve rezilliği içeren Duman'ı istemiyoruz dedi.

Eğitim Fakültesi önünde toplanan Bilge Gençlik Kulübü üyesi yaklaşık 150 kişi Duman Grubu'na tepki olarak basın açıklaması yaptı. 2009 yılında Duman Grubu'nun çıkardığı Rezil adlı şarkıda İhlas süresini 'Lem yelid ve löp yutar' olarak tarifine tepki gösteren kalabalık, müzik grubunu protesto etti. Tekbir getirerek ve ellerinde, 'Şeytani ateş olan yerden Duman çıkar', 'Kara dumanı aklamaya zaman yetmez', 'Muhammed'i sevda ile nefes alan Amed dumanla boğulmaz' yazılı dövizler taşıdı.

'İSLAMİ HAVA İSTİYORUZ'

Bilge Gençlik Kulübü Başkanı İlyas Kaya, Diyarbakır'ın 'Peygamber ve sahabeler şehri' olduğunu savunarak, 11 Mayıs Cumartesi günü Rock grubu Duman'ın 'Rezil' adlı açık hava konserini protesto ve telin etmek için toplandıklarını söyledi. Rock grubu Duman'ı, 'Rezil ve Zelil' olarak itham eden Kaya, Duman grubunu şu sözlerle hedef gösterdi: Alın Dumanı'nızı başınıza çalın. Allah'a Hamd olsun ki bizler bugüne kadar bu topraklarda her türlü rezilliği barındıran Duman'ları nefes niyetine almadık ve almayacağız da. Biz bu topraklar da bu tür zehirli dumanlar değil İslam'i hava istiyoruz.