Çocukları şüpheli, babaları tanık

|

Çocukları şüpheli, babaları tanık A Çocukları şüpheli, babaları tanık

DHKP/C adı altında yürütülen soruşturmalarda ilk iddianame hazırlandı. Örgütün gençlik yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianamede 18'i tutuklu 30 şüpheli yer alıyor ve 'çocuklarını örgütten kurtarma' talebiyle kamuoyunun gündemine gelen babalar İsmail Ercan ve Hüseyin Yücel tanık olarak gösteriliyor. Çocukları Berk Ercan ve Duygu Yücelin ise 20 yıla kadar hapsi isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı İdris Kurt tarafından hazırlanan iddianamede 18’i tutuklu 30 şüpheli yer aldı. Yaklaşık 300 sayfalık iddianamede şüpheliler “Terör örgütü DHKP/C’nin üyesi olmak ve terör örgütünün propagandasını yapmak” ile suçlandı. İddianamede şüphelilerin “terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla, “terör örgütü propagandası yapmak" suçundan da 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

İDDİANAME MAHKEMEDE
20 klasör delili olan iddianame Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan tarafından onaylandı ve iddianame İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkemenin iddianamenin kabul ya da reddi için 15 günlük süresi bulunuyor.

Operasyonlar kapsamında tutuklanan çocukları Duygu Yücel ve Berk Ercan’ı kurtarmak için mücadele veren baba İsmail Ercan ve baba Hüseyin Yücel de iddianamede yer aldı. İki babanın tanık olarak verdikleri ifadeler, şüphelilerin aleyhine delil olarak iddianamede yer aldı. İddianamede şüpheli olarak yer alan Duygu Yücel ile Berk Ercan’ın babalarının televizyon kanallarındaki “Örgüt çocuklarımızı kandırdı" sözleri de iddianamenin delilleri arasına girdi

11 ÇELİK KAPI İDDİANAMEDE
Operasyon sırasında gündeme gelen "11 çelik kapı" da iddianamede yer buldu. Gençlik Federasyonu Derneği'ne ait Okmeydanı’ndaki 3 katlı binanın örgütün ana merkezi olduğu anlatıldı. Yapılan baskınlarda binada 11 çelik kapının bulunduğuna ve duvarlara çelik zırh giydirildiğine de iddianamede yer verildi. Örgüte ait birçok dokümanın saklandığı ifade edilen bu binada gençlere örgütsel eğitim verildiği vurgulandı.

Avukat Taylan Tanay ve Selçuk Kozağaçlı’nın da aralarında olduğu 9 avukatın tutuklandığı soruşturma halen devam ediyor.