Van depremi önergesine ret!

|

Van depremi önergesine ret! A Van depremi önergesine ret!

CHP'nin, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay hakkında, Van depremine ilişkin verdiği Meclis soruşturması açılması önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

CHP'nin, ''Van'da 23 Ekim 2011 ile 9 Kasım 2011'deki iki deprem arasında gerekli tedbirleri almayarak görevi kötüye kullandığı'' iddiasıyla Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay hakkında verdiği Meclis soruşturması açılması önergesi, bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü. Önerge reddedildi.

Genel Kurul'da, önergenin gizli oylamasında 357 milletvekili oy kullandı. Gizli oylama sonucuna göre, 275 milletvekili önergenin reddi, 67 milletvekili kabulü yönünde oy kullandı. Oylamada, 13 milletvekili çekimser kalırken, 1 oy geçersiz sayıldı, 1 oy da boş çıktı.

HAPİS İSTEMİYLE YARGILANMASI İSTENİYORDU

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Topbaş ile 64 CHP'li milletvekilinin imzasıyla Meclis'e sunulan önergede, Başbakan Yardımcısı Atalay'ın Yüce Divan'a sevk edilerek 3 yıle kadar hapis istemiyle yargılanması isteniyordu.

Önergede şu ifadeler yer alıyordu: “23 Ekim 2011 tarihinde Van’da 7,1 şiddetinde deprem meydana gelmiş, pek çok insan hayatını kaybetmiştir.09 Kasım 2011 günü ise 5,7 şiddetinde yeni bir deprem oluşmuş ve Bayram Otel de dahil, 18 bina çökmüş, 39 kişi ölmüştür. İkinci deprem öncesi, Çin Haber Ajansı ile Anadolu Ajansı, oteldeki çatlakları görüntüleyerek kamuoyuna duyurmuştur. İki deprem arasındaki 16 günlük sürede hasarlı olan Bayram Otele girişi engellemeyen Başbakanlık Afet Acil Durum Merkezi kusurludur. Bu birimin Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a bağlı olması nedeniyle Atalay da, Türk Ceza Kanunu’nun 257′nci maddesi gereği yargılanmalıdır.”

Türk Ceza Kanunu'nun 257'inci maddesi şöyle: “Görevinin gereklerine aykırı hareket eden, ihmal ya da gecikme gösteren ve kişilerin mağduriyetine veya zarara neden olan kamu görevlisi 1-3 yıl arasında hapis ile cezalandırılır.”

BÜYÜKSÜN MİLLET MECLİSİ!

Van'da 9 Kasım'da meydana gelen ikinci depremde Bayram Otel'in çökmesi sonucu yaşamını yitiren gazeteci Cem Emir'in kardeşi Kemal Emir, önergenin reddedilmesine tepki gösterdi. Emir, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Van depremiyle ilgili Beşir Atalay hakkında verilmiş olan soruşturma önergesi kabul edilmedi. Büyüksün Millet Meclisi!”