Lisede zorla başörtüsü

|

Lisede zorla başörtüsü A Lisede zorla başörtüsü

ESRA KOÇAK-ANKARA

Bursa Nuri Erbak Anadolu Lisesi'nde din dersi öğretmeni derste öğrencilere kuran dinletti, kız öğrencilere de başörtüsü dağıttı. Öğrencilere başlarını örtmezlerse günah işleyeceklerini söyleyen öğretmene öğrenciler tepki gösterdi. Olayın yaşandığı gün derste olan ve adını açıklamak istemeyen bir kız çocuğu, din dersi öğretmeninin ders işlenirken çantasından çıkardığı başörtüleri kendilerine dağıttığını belirterek, yaşananları şu şekilde aktardı: “Biz öğretmenimiz çantasından başörtülerini çıkarınca çok şaşırdık. Önce ne yapacağımızı bilemedik. Sonra öğretmenimiz 'kuran okunurken bunu takamzsanız günah olur' dedi. Bazılarımız taktı ama çoğumuz itiraz etti. Biz bunun zorlama olduğunu, buna hakkının olmadığını söyledik. Bunun üzerine takan arkadaşlarımız da çıkardı. Kuran dersi de zaten müfredatımızda yok. Hocamız bize bunu kendi insiyatifiyle dinletti.”

Öğrencilerin şikayetleri üzerine veliler de okula giderek öğretmeni okul müdürüne şikayet etti.

TRAVMALARA NEDEN OLACAK

Nuri Erbak Anadolu Lisesi'nde Rehber Öğretmen olarak çalışan Kadir Karslı konuya ilişkin BirGün'e şunları söyledi: “Ergenlerin kimliklerinin oluştuğu bu hassas dönemde dinsel inançlarıyla çelişir duruma getirmek doğru değil. Gençlerin kendi istediği ve hazır olduğu bir zamanda dinsel faaliyete girmesi gerekir, zorunlu tutulduğu durumda inancına ilişkin çelişkiler yaşamak zorunda kalır ki bu durumda geri dönülmez bir travma yaşar.”
Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Hasan Özaydın, Nuri Erbak Lisesi'ndeki ücretli olarak görevlendirilen din dersi öğretmeninin kıyafet yönetmeliği nedeniyle daha önce okul müdürü tarafından uyarıldığını, bu nedenle de görevine son verildiğini söyledi. Daha sonra bu öğretmenin aynı okula İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından yeniden görevlendirilerek gönderilmiş olduğunu belirten Özaydın şunları söyledi: “Bu sürecin sonuçta buraya varacağını, insanlar üzerinde bir baskı aracına dönüşeceğini ifade etmiştik. Bugün yaşananlar aslında bir başlangıçtır. Bizler ırkçı, gerici eğitim müfredatına, eğitimdeki gerici kadrolaşmaya karşı; bilimsel, demokratik, laik ve anadilde eğitim mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.”