Abbasağa 'toplumsal barış'ı konuşacak

|

Abbasağa A Abbasağa

Abbasağa Forumu'nda 2 kişi vicdani reddini açıkladı, forumda haftanın bir günü toplumsal barışın konuşulması kararı alındı.

Vicdani Ret Derneği üyeleri önceki akşam İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Abbasağa Parkı’ndaki foruma katıldı. Dernek üyelerinin Lice’de asker tarafından saldırıya uğrayan eylemcilerin ‘Savaş değil barış istiyoruz’ pankartının kopyasını yaparak katıldığı forumda 2 kişi vicdani reddini ilan etti.

Vicdani Ret Derneği adına konuşan dernek sözcüsü Merve Arkun “Vicdani Ret Derneği olarak barışmak istediğini söyleyen bir hükümetin kalekol inşa etmesi, barış söyleminin samimi olmadığını gösteriyor. Askeri yatırımlar arttıkça devlet yeni katliamlar işlemeye devam edecek” diye konuştu.

‘İTAAT ETTİKÇE BUNLAR DEVAM EDECEK’

Merve Arkun’un konuşmasının ardından Halil Fırat Yazar söz alarak vicdani reddini açıkladı. “Ben artık vicdanımla sesli olarak yüzleşmek istiyorum. Bu düzene itaat ettiğim sürece onlar doğayı katleden HES’ler, AVM’ler ve kalekollar inşa etmeye devam edecekler. Onlar için salak bir tüketici, politik bir kul olmaya zorlanmayı reddediyorum. Vicdani reddim AVM ile Ethem Sarısülük, Kalekol ile Ceylan Önkol arasında bir tercih yapmaktır” diye konuşan Yazar daha önce vicdani reddini açıklayan, yasal sorunlara, hapise ve işkenceye göğüs geren vicdani retçilere verdikleri cesaret için teşekkür etti.

‘SAVAŞIN KAYNAĞINI TÜKETELİM’

Halil Fırat Yazar’ın ardından Funda Genç de vicdani reddini açıkladı. “Militarizm bazen doğrudan gaz fişeği ve mermi ile, bazen de dolaylı olarak ırkçılık ve sermaye ile öldürüyor. İlkokuldan itibaren yağmur altında hazır kıta beklettiği çocuklara ant okutan, ‘hazır ol’ duruşu öğreten bu sisteme karşı çıkıyorum” diye konuşan Funda Genç, yıllardır Kürtlere yaşatılan eziyetlere de dikkat çekti. ‘İslamofaşist hükümet Kemalist aygıtları yönetirken yandaşlarını kalekol ihaleleriyle zengin ediyor’ diyen Genç konuşmasını ‘Tüketmeyelim, savaşın insan kaynağını tüketelim’ diye bitirdi. Foruma katılanlar, haftanın bir gününü “toplumsal barış”ı konuşmaya ayırma kararı aldı. “Birbirimizi dinlememiz, anlamamız gerekiyor” diyen direnişçiler, bugün saat 21.00'da ilk toplumsal barış forumunu gerçekleştirecek.

'DİRENEN MEDYA' BU PAZAR KADIKÖY'DE


Forumda söz alan gazeteci Barış Terkoğlu, 7 Temmuz Pazar günü, saat 17.30'da Kadıköy'de “direnen medyanın” halkla buluşacağını duyurdu. Terkoğlu, baskılara boyun eğmeyen, gerçeğin peşinde koşan alternatif medya çalışanları olarak, herkesi pazar günü Kadıköy'de “direnen medya” ile buluşmaya çağırdı.

'İŞÇİ DİRENİŞLERİNİ DESTEKLEYELİM'


Forumda, direnen işçilerle dayanışmanın büyütülmesi gerektiği belirtildi. Haklarını alamadıkları için aylardır Şişli Bomonti'de direnen Kazova işçilerinin açlık grevine girdiğine dikkat çekilen forumda, “İşçi direnişlerini desteklemeli, hak mücadelelerinde yanlarında olmalıyız” denildi.
 
ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DÜZENLENECEK ETKİNLİKLER


3 Temmuz - Güvenli İnternet Kullanımı Atölyesi

4 Temmuz - Yaratıcı Medya Atölyesi

8 Temmuz - Hukuk Komisyonu Gözaltı ve Ev Baskını Gibi Durumlara Yönelik Slayt

16 Temmuz - günü saat 19.30'da ise kürtajla ilgili bir konferans düzenleyecek.

Yaz okulu - Genç Çapulcular, çocuklar için alternatif yaz okulu düzenleyecek

Her pazartesi, çarşamba ve cuma: Çocuklar için yaratıcı yazım atölyesi