Gezi ruhu Sivas’ta katledilen canları andı

|

Gezi ruhu Sivas’ta katledilen canları andı A Gezi ruhu Sivas’ta katledilen canları andı

Gezi Parkı direniş ruhu Sivas anmasına taşındı. Ağaçları korumak için başlayan ve yurt geneline yayılan direnişin ardından Lice’de ‘Diren Lice Türkiye seninle’ ve LGBT Onur Yürüyüşü’nde ‘Yasak ne ayol’ sloganıyla yürüyen on binler dün akşam, Sivas’ta katledilen canları Kadıköy’de andı.
 
2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak’ta yanan 35 can için Abbasağa Parkı Forumu, Kadıköy Yoğurtçu Parkı Forumu, Kozyatağı Parkı Forumu başta olmak üzere parklarda çağrısı yapılan Sivas anması için yurttaşlar parklardan ve evlerinden çıkıp geldi.  Kadıköy Boğa Heykeli’nde akşam saatlerinde toplanmaya başlayan yurttaşlar, “Sivas’ta yakanlar AKP’yi kuranlar, Sivas’ta yakanlar Gezi’yi gazlayanlar ve Çarşı” pankartının arkasında saat 21.00’da yürüyüşe geçti. Söğütlüçeşme caddesinde yürüyen yaklaşık 15 bin yurttaş, ‘Her yer Sivas her yer Madımak, Direne direne kazanacağız, Diren Lice Abbasağa Parkı seninle,, Hükümet istifa, Bu daha başlangıç mücadeleye devam’ sloganları atıp, ‘Unutursak kalbimiz kurusun, Sivas’ı unutma, Sevgiyi yaktılar’ dövizleri taşındı.
 
Haydarpaşa Rıhtım caddesi üzerinden geçen yurttaşlar burada MADO’yu yuhaladı. Org. Şahap Gürler caddesi üzerinden geçen binlerce kişi yürüyüşü Yoğurtçu Parkı’nda bitirdi.
 
ÇARŞI KADIKÖY’DE
Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı, Sivas anmasına damgasını vurdu. Sivas anmasına kitlesel katılan Çarşı hep bir ağızdan, ‘Çarşı faşizme karşı, faşizme karşı omuz omuza ve  isyan, devrim, Beşiktaş’sloganı attı. BirGün 
 
Fotoğraf: Serbay Mansuroğlu