KESK üyesi tutuklu doktor ve öğretmenler serbest

|

KESK üyesi tutuklu doktor ve öğretmenler serbest A KESK üyesi tutuklu doktor ve öğretmenler serbest

19 Şubat 2013’de Mersin ve Hatay’ da tutuklanan KESK’li doktor ve öğretmenlerin ilk duruşması bugün Adana Adliyesi’nde görüldü. Mahkeme tüm tutukluları serbest bıraktı.

Eğitim Sen Hatay Şube Başkanı Ayhan Erkal, SES Hatay Şube eski Başkanı Ahmet Aras, SES Hatay Şube Örgütlenme Sekreteri Merih Şanlı, Eğitim Sen Silifke Temsilciliği Başkanı Mehmet Doğan ve Eğitim Sen Silifke Temsilciliği Örgütlenme Sekreteri Bülent Coşkun'un yanı sıra 12 KESK’li üye de tutuksuz olarak yargılanmaktaydı.

KESK Adana Şubeler Platformu tarafından düzenlenen destek eylemi için saat 10.00’da Atatürk Parkı'nda buluşularak Adliye önüne yürüyüş gerçekleştirildi. Eyleme pek çok ilerici ve devrimci kurum destek verirken, Adana, Hatay, İskenderun, G.Antep, Osmaniye, Tarsus, Mersin, Ş.Urfa, K.Maraş, Kilis Şube Yönetici ve üyelerinin yanı sıra, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, KESK TİS Sekreteri Ali Kılıç, SES Genel Başkanı Dr. Çetin ERDOLU, SES Genel Sekreteri Sıddık Akın, SES Eğitim Sekreteri Zülfikar Kartal Akçay, Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, Türk Tabipler Birliği 2. Başkanı Gülriz Erişken ve Dersim milletvekili Hüseyin AYGÜN katıldı.

Coşkulu sloganlarla ve marşlarla yürüyüş gerçekleştiren kitle adliye önüne geldiğinde ilk olarak Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında baskıların KESK’in verdiği mücadeleyi engellemeyeceğini ve KESK’li tutsaklarla dayanışma içinde olunacağını belirtti. Sonrasında KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve Türk Tabipler Birliği 2. Başkanı Gülriz Erişken birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmalarda AKP iktidarının baskı ve zulmü teşhir edilirken, Taksim Gezi Parkı eylemlerine de değinilerek mücadele ve kararlılık vurgusu yapıldı. KESK’li tutsakların hakkında hazırlanan iddianamelerin daha önceki kes-kopyala-yapıştır iddianamelerden hiçbir farkı olmadığına dikkat çekilerek, KESK’lilerin serbest bırakılması istendi. Eylem ve yürüyüş boyunca “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!”, “ Her yer Taksim her yer direniş!”, “Baskılar bizi yıldıramaz!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Zafer direnen emekçinin olacak!”, “Akp’den hesabı emekçiler soracak!” vb. sloganlar atıldı.

Eylem bitiminde KESK’lilerin bir kısmı mahkemeye girerken diğer üyelerde adliye önünde bekleyişlerini sürdürdü.


(muhalefet.org)