İşte bunlar hep sosyal devlet

|

İşte bunlar hep  sosyal devlet A İşte bunlar hep  sosyal devlet

DENİZ COŞAN

Gezi direnişi sonrası paniğe kapılan Başbakan Erdoğan icraatlarını tekrar tekrar anlatmaya dün grup toplantısında devam etti. “Makarna kömür dağıttık, sosyal yardım yaptık” diye övünen Erdoğan için tribün kuran AKP'liler “yoksulun babası Erdoğan” diye slogan attı. Aynı Erdoğan son on yıl içinde yoksulluğu bitirmedi, aksine bebekler açlıktan öldü, insanlar borçtan intihar etti. İşte Erdoğan iktidarının “sosyal devlet” uygulamaları:

* Sadece 2013 yılında Ömer Ateş, İsrafil Akyüz, Ali Gürbüz, Mustafa Kahraman, Sümer Vehbi Okyay isimli yurttaşlar kredi kartı borcu yüzünden bunalıma girip intihar etti. Okyay'ın ailesine, 'Size layık bir evlat olamadım' yazılı not bıraktığı öğrenildi.

* 17 Ocak 2012'de Samsun'da 26 yaşındaki Necla ve geçirdiği iş kazası nedeniyle işsiz olan 30 yaşındaki Murat Bakırcı çiftinin 2.5 aylık bebekleri Kübra Nazar Bakırcı, açlıktan öldü. Kübra’nın ölüm nedeni polis bültenine ‘beslenme yetersizliği’ olarak yazıldı.

* Dersim'de oy için beyaz eşya dağıtımına girişen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Derman Balca adlı yurttaşa AKP’ye oy vermeyeceğini söylediği için yardım yapmadı. Balca, “Bana, ‘sen o partiye oy vermiyorsun. Biz de sana yardım vermiyoruz’ dediler” iddiasında bulundu.

* 4 kişilik bir ailenin beslenme kalıbı dikkate alınarak hazırlanan rapora göre 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 1100, yoksulluk sınırı ise 3478 lira olarak belirlendi. 811 TL asgari ücret gelirli yurttaş bırakın yoksulluğu açlık sınırı altında kalıyor.

* Aile Bakanlığı'nın araştırmasına göre her 100 haneden 93'ünün geliri 2 bin 500 liranın, 72'sinin geliri 1200 liranın altında. Her 100 aileden 9'unun evine aylık 400 liranın altında para giriyor. Doğu'ya ilerledikçe gelirler küçülüyor.

* Asgari ücretli çalışan, başka bir harcama yapmasızın ancak 22 gün ailesi ile birlikte sağlıklı ve dengeli beslenebiliyor. Kalan 8 gün ise açlığa mahkum. Tüm ihtiyaçlarını karşılamak istediğinde ise geliri sadece 1 hafta yetebiliyor. Yani asgari ücretli 1 haftalık ücret için 4 hafta çalışıyor.

* Sağlığı parasız hale getirdiğini iddia eden AKP döneminde SGK fiyatlarının yüzde 30’u kadar özel hastane ilave fark ücreti alınırken 2010 yılında bu oran yüzde 90’a, 21 Mayıs 2013 tarihinde TBMM’den geçen torba kanun ile de yüzde 200’e çık. Aile hekimliği hizmetlerini ücretli hale dönüştülüyor. Hükümet, işe girişlerde alınması zorunlu olan sağlık raporunu bile paralı hale getirdi. Reçetesiz ilaç satışının yasaklanmasıyla 1,3 liraya satılan ağrı kesici, öksürük şurubu gibi ilaçlar, hekime yazdırılarak 8 lira muayene ve 3 lira reçete katkı payı ile yaklaşık 13 liraya mal oldu.