Can Yücel'in mezarını parçalayanlara beraat

|

Can Yücel A Can Yücel

Muğla’nın Datça İlçesi’nde şair Can Yücel’in anıt mezarını balyozla parçalayan ve 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan 72 yaşındaki T.K. ile yeğeni 22 yaşındaki Ş.K., beraat etti.

DHA'dan Mehmet Çil'in haberine göre, mezarın 19 Ağustos 2011 tarihinde, balyozla parçalanmasının ardından polis, Ş.K.’yı gözaltına aldı. Ş.K., ifadesinde, olay günü babası İdris Keleş ve kuzeni Erdi Temel’in mezarları yanındaki Can Yücel’in anıt mezarında içki içilmesini sinirlenip, bu nedenle kırmaya gittiğini belirtip, uzaktan amcasını T.K.’yı mezarı kırarken gördüğünü söyledi. Bunun üzerine T.K. da gözaltına alındı.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan amca-yeğen hakkında ’İbadethanelere ve Mezarlıklara Zarar Verme’ suçundan dava açıldı. Serbest bırakılması ardından askere giden Ş.K., talimatla alınan ifadesinde, polisteki ifadesini baskı altında verdiğini ileri sürdü.

Datça Asliye Ceza Mahkemesi’nde, bugün görülen karar duruşmasına tutuksuz sanıklar T.K. ve Ş.K. katılmazken, savunma ve müdahil avukatları son beyanlarında bulundu.

Müdahil avukatı Cihat Uzar ise, sanıklardan Ş.K.’nin baskı altında ifade verdiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını belirtirken, "Sanık, özgür iradesi ile ifade vermiştir. Olay birden fazla kişi tarafından gerçekleştirilmiştir. Datça’ya bir haftalığına gelen ’Muhammet’ isimli bir kişinin, ifadesinde mezarı kırmak için gittiğini söyleyen sanık Ş.K.’ye aracını vermesi, hayatın doğal akışına aykırıdır. Kanaatimizce, araçtan mezarlığın görülmemesi çok önemli değildir. Olayı birden fazla kişinin gerçekleştirdiği gözönüne alındığında, ’Muhammet’ isimli kişinin bile aynı araçta olduğunu düşünüyoruz. Sanıkların cezalandırılmalarını talep ediyoruz" dedi.

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme, mahkemedeki ifadelerinde suçlamaları kabul etmeyen sanıklar Ş.K. ve amcası T.K.’nin kanıt yetersizliğinden beraatine karar verdi. Duruşma çıkışında müdahil avukatı Cihat Uzar, temyize gideceklerini belirterek, kararın temyizden dönmesini umut ettiklerini söyledi.