Başarılı öğrencilere İmam hatip teşviki

|

Başarılı öğrencilere İmam hatip teşviki A Başarılı öğrencilere İmam hatip teşviki

GÜLSEN CANDEMİR İZMİR

İzmir Menderes İmam Hatip Ortaokulu, başarılı öğrencilerin okula kayıt yaptırması halinde tablet bilgisayar ve bisiklet ile ödüllendirileceklerini duyurdu. Eğitim Sen bu uygulamanın derhal durdurulmasını talep etti

İzmir Menderes İmam Hatip Ortaokulu, ilçedeki din kültürü öğretmenleri aracılığıyla öğrencilere gönderdiği dergi ile başarılı öğrencilerin okula kayıt yaptırmaları halinde tablet bilgisayar ve bisiklet hediye edeceğini ilan ediyor. Geçtiğimiz yıl açılan ve pek çok yeni açılan imam hatip okulu gibi beklenen ilgiyi görmeyen okulun, öğrenci sayısını artırmak için vereceğini vaat ettiği hediyeler bazı velilerin ve eğitimcilerin de tepkisini çekti. Menderes İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülkadir Kaçan, uygulamayı savunurken ortada yasak veya kanunsuz bir şeyin olmadığını, her okulun böyle bir yöntem ile okuldaki öğrenci sayısını artırabileceğini ifade ederken, Eğitim Sen 5 Nolu Şube Başkanı Özcan Çetin ise, ancak özel okullarda görülen uygulamanın durdurulmasını isteyerek ilçe kaymakamı ve ilçe milli eğitim müdürünü göreve davet etti.

ÖZEL OKUL GİBİ ÖĞRENCİ TEŞVİKİ

Menderes İmam Hatip Ortaokulu açılır açılmaz çıkardığı "Cumaovası’nda Yeşeren Umutlar" adlı derginin arka kapağına koyduğu “4. sınıf yılsonu başarı puanı 95 ve üzeri olanlara tablet PC, 4. sınıf yılsonu başarı puanı 90 ve üzeri olanlara bisiklet, bizi tercih edin hediyenizi alın” diyerek çocukların okula kayıt yaptırmasını teşvik ediyor. Adeta bir özel okul gibi öğrencilere hediyeler dağıtacağını vaat eden dergiyi ilköğretim öğrencilerine ulaştıran okulun, öğrencileri imam hatip okuluna çekmeye çalıştığı görüldü.
Uygulamayı savunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülkadir Kaçan ortada rahatsız olunacak bir durumun olmadığını, her şeyin yasalara uygun olduğunu dolayısı ile her okulun bu yöntem ile okula öğrenci çekebileceğini ifade etti. Hediyelerin kaynağının ise durumu iyi olan veliler olduğunu söyleyen Kaçan, diğer okullara da bu yöntemi önermeyi ihmal etmedi.

ÖZELLEŞTİRME VE MUHAFAZAKARLAŞTIRMA ÇALIŞMASI
Eğitim Sen olarak yıllardan beri eğitimde özelleştirme ve muhafazakarlaştırmanın hızla devam ettiğini söylediklerini ifade eden Eğitim Sen 5 Nolu Şube Başkanı Özcan Çetin, 4+4+4 ile de bu sürecin pekiştirildiğini dile getirdi. Bir taraftan okullara ödenek olmadığı iddia sı ile velilerden para toplanırken öbür taraftan kaynağını ne olduğu bilinmeyen bir organizasyon ile imam hatip okullarının teşvik edildiğini söyleyen Çetin, uygulamanın eğitim birliği yasasına aykırı olduğunu belirtti. Özel okul gibi öğrencileri teşvik eden bu uygulamanın derhal durdurulmasını talep eden Çetin, Menderes Kaymakamı ve ilçe milli müdürünü göreve davet etti.