Ethem'i vuran kurşun da bizzat bizlere sıkılmıştır

|

Ethem A Ethem

CEM BAHTİYAR/ DİYARBAKIR

Bir yandan PKK'nin çekilme süreci devam ederken öte yandan Lice'de karakol yapılmasını protestosu edenlerin askerlerce taranması sonucu yaşamını yitiren 18 yaşındaki Medeni Yıldırım'ın ailesi yasta. Yas evinde BirGün'e cinayetin örtbas edilme çabalarını ve duygularını anlatan aile, yurt çapında Medeni için yapılan eylemlere teşekkür ederken, adalet talebini yineliyor.

YARALILARI TOPLARKEN YAYLIM ATEŞİ

Duygularından çok cinayetin hukuksuzluklarını anlatan Mehmet Yıldırım, olay anı ve sonrasındaki skandalları sıralıyor. “Bizim karakola herhangi bir saldırımız söz konusu değil. Sadece çadır ateşe verilmişti. Biz yaralılarımızı toplarken halen üzerimize ateş açılıyordu. Sadece Medeni değil. Bugün onlarca kişi ölmüş olabilirdi. Hepsi tesadüfen hayatta. Durumları çok ağır ve çoğunun durumu kritik” diyerek saldırı anını anlatan Yıldırım, sonrasında da hukukla alakalı bir süreç işlemediğini şu ifadelerle anlatıyor:

KOVANLAR DEĞİL ŞİŞELER DELİL

“Savcı olay yerine sivil toplum kuruluşlarının baskısı sonucu ancak gece geldi. Jeneratörle yapılan aydınlatma ile alanda delil arandı. 1. raporda Medeni’nin karakol içinde vurulduğu söylenirken, kan izleri 250 metre ileride bulundu. Kaldı ki görüntülerde de karakolun içine kimsenin girmediği görünüyor. Jandarmanın da delil karartma çabası vardı. Onca kovana bakılmadan alandan su şişeleri toplandı ve parmak izi alındı.”

'DEVLETİN GÖRÜNTÜLERİ SAHTE'
Savcılık raporunda tek bir askerin ateş açtığı notunun düşüldüğünü belirten ağabey, “Ancak farklı kalibrede kovanlar var. Bu kadarı tek başına bir erin yapabileceği bir iş değil. Hükümet ve devlet yetkililerinin açıklamaları hükümsüzdür. İşi uyuşturucu meselesine büründürerek yapılan manipülasyonların bizim bölgemizle bir alakası yok. Çoğu başka yerlerden alınmış görüntüler. Bir de olay gününe dair yeni görüntüler diye yayınlanan 2008'deki karakola yapılan saldırı videoları var. Valiliğin verdiği görüntülerde ise 4 dk.lık videoda sadece ilk 10 saniye ateş sesi var. Sesleri kaldırıyorlar.”

'TÜRKİYE HALKLARINA SIKTILAR'

Medeni'nin kuzeni Oktay Yıldırım da hukuksuzluklara isyan ediyor. Gezi direnişçilerinin yurt çapında Medeni'ye sahip çıkarak eylem yapmasından ötürü çok duygulandıklarını belirten kuzen Yıldırım, “Yürüyüşlere katılan herkese teşekkür ediyoruz. Türk’ü Kürd’ü yok artık bu işlerin. Bu kurşun Türkiye halklarına sıkılmıştır. Aynı şekilde Ethem’e sıkılan kurşun da bize sıkılmıştır. Bu birlikteliği görmek çok umut verici. Tekrar herkese teşekkür ediyoruz. Biz barolardan ve STK’lardan arkadaşlarımızla bu işin peşini bırakmayacağız.”

***

Lice'de gizlilik kararı

Lice'de Kayacık (Hezân) köyünde karakol yapımını protesto eden halkın üzerine askerler tarafından ateş açılması sonucu Medeni Yıldırım adlı gencin yaşamını yitirmesi, 9 kişinin yaralanması olayı ile ilgili soruşturmayı yürüten TMK 10. maddesiyle yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği gizlilik kararı aldı.

DİYARBAKIR BAROSU
'Gizlilik kararı şüphe oluşturur'

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1 kişinin ölümü, 9 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayın arka perdesini değerlendiren Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 'Şakınlık içindeyiz' dedi. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığının aldığı gizlilik kararını "Hukuken kararı doğru bulmadık" diye eleştiren Elçi, "Bu kadar gün sonra gizlilik kararı almak soruşturmaya şüphe düşürür. Soruşturma sürecinin şeffaf yürütülmesi gerekiyor. Savcılık makamının aldığı gizlilik kararı adalet duygusuna gölge düşürür" dedi.
Delillerin Jandarma tarafından toplanmasını da değerlendiren Elçi, "Özellikle bu tür meselelerde şüpheli niteliği taşıyan kişi veya kurumların delilleri toplaması akıl alır gibi değil. Savcılığın bu konuda titiz davranmadığını gösterir" diye konuştu. Haber Merkezi

GÜLER LİCE SORUSUNA KÖPÜRDÜ
Cevap yok fırça var

Bakanlığının Mardin'de düzenlediği bir seminerin açılışını yapan İçişleri Bakanı Muammer Güler, bir gazetecinin Lice'deki cinayete ilişkin soru sormasına sinirlendi.
“Güzel kardeşim sen bir yere takılmışsın” diyerek gazeceyi azarlayan Güler, cinayetin ardında provokasyon olduğu iddiasının arkasında durdu:

PROVOKASYON İDDİASINA DEVAM

“Burada bir provokasyon yapılmıştır. Bazı gerçeklerinde izlenerek samimi protestoymuş görüntüsüyle bazı gerçeklerinde üzerini kapatmayı da kimse yeltenmezsin. Biz de bu konuda şeffaf bir anlayışla bu soruşturma sonucunda kanunen yapılması gereken neyse gerçekleştireceğiz. Olay yeri incelemelerinin yaptığı tespitlerde el yapımı patlayıcılar, uzaktan ve yakından atılan silahlara ait fişekler, mermiler ele geçirilmiştir. Orada maalesef hem olay öncesi tespitlerimiz hem de olay sonrası ifadelerden de bir provokasyon olduğu anlaşılmıştır.”
Güler, olayı iki mülkiye müfettişinin araştırdığını, soruşturmanın devam ettiğini ve gerçeklerin ortaya çıkacağını söyledi.