'Eli palalılar'dan sonra 'eli silahlılar' sahnede

|

A

ZEYNEP KURAY –CAN BURSALI/BİRGÜN

Talimhane'de eli palalıların halkın üzerine saldırmasının yankıları sürerken, bu kez de bir şahıs İstiklal Caddesi İmam Adnan Sokak'ta insanların üzerine silahla ateş açtı. Konuştuğumuz  görgü tanıklarından Emra Hamşioğlu, saldırganın elindeki silahı sokaktaki Palmiye adlı otele bıraktığı iddia etti. Halkın tüm tepkisine rağmen çevik kuvvet ekiplerinin silahı almak için otele girmediğine dikkat çeken  Hamşioğlu, bunun yerine boş mermi kovanı yerden alarak gösteren bir kişinin ise gözaltına alındığını söyledi. 

Çevik kuvvetin ateşlediği gaz bombalarından kaçarken 3 arkadaş İstiklal Caddesi üzerindeki  İmam Adnan Sokak'a sığındıklarını anlatan Hamşioğlu, “ Dorock bar yakınlarında esnaf bir kadın caddeden geçen polislere , ‘Neden bir şey yapmıyorsunuz ?’ diye bağırmaya başladı. Bunun üzerine beyaz gömlekli, mavi kotlu  bir şahsın elinde 7.65’lık silahı belinden çıkartarak önce havaya sonra insanların üzerine sıkmaya başladı. Çok korktuk. Öylece bir kenarda olanları büyük bir şaşkınlık ve panik içinde izledik” diye konuştu.

Saldırgan şahsın sonra Palmiye otele silahı bırakıp kaçtığını anlatan Hamşioğlu, gördüklerini şöyle aktardı, “Çevik kuvvet  ve sivil polisler sokağa gelince hepimiz onlara bir şahıs üzerimize silahla saldırdığını Palmiye otele silahı bıraktığını söylediğimizde hiç ilgilenmediler. Bunun yerine yerdeki boş kovanı gösteren bir adamı gözaltına aldılar.” dedi. 
 
Öte yandan yine polis terörüne sahne olan İstiklal Caddesi'nde Uğur Can Solhun isimli bir genç yakın mesafeden atılan gaz bombasının ensesine isabet etmesiyle ağır yaralanırken, Recep Samet Güler, Murat Toprak, Mustafa Aytaş ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.