İçeride açılış dışarıda direniş!

|

A

Bir ayı aşkındır İstanbullulara cehennemi yaşatan İstanbul Valisi, Gezi Parkını halk olmadan, 'halka' açtı. Parktaki açılış konuşmaları dışarıda bırakılan halk tarafından kesildi: Her yer Taksim, her yer direniş!

Direniş kıvılcımının ilk çaktığı nokta olan İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in mini töreniyle açıldı. Vali Mutlu, 'Halka açıyoruz' derken açılış sırasında sivil hiçbir yurttaşın yaklaştırılmaması dikkat çekti.

KENDİ KENDİLERİNE AÇTILAR
Mutlu’nun dün yaptığı açılış duyurusunun ardından bugün sabah saatlerinden itibaren kalabalıklar park önünde toplanmaya başladı.
Saat 13:00 sularında bu resmi heyet, Gezi Parkı'na gelerek yanlarında halk olmadan incelemelerde bulundu.
Vali Mutlu, Gezi Parkı'nın açılışını yaparken dışarıda da protesto vardı. Islık çalan bir grup, ''Her yer Taksim her yer direniş'' sloganları attı.
'İncelemelerin' ardından Vali Mutlu bir açıklama yaparak bir yandan parkın artık halka ait olduğunu söylerken, öte yandan burada 'izinsiz gösterilere müsaade etmeyeceklerini' söyleyerek gözdağı verdi.

'CENNETTEN BİR KÖŞE HEDİYESİ'
AKP tarafından kışla yapılmak istenen Park için “Cennetten bir köşe” diyen Vali Mutlu şöyle konuştu:
“Gezi Parkımızda Büyükşehir belediyemiz tarafından yapılmış olan son düzenlemeleri görmek üzere yerinde bir tespit incelemeler yaptık. Yapılmış olan çalışmaların ne kadar mükemmel olduğunu gördük. Büyükşehir belediyemize yürekten teşekkürlerimizi iletiyoruz.
Ağaçlarla çiçeklerle fıskiyelerle süslü bu park cennet İstanbulumuza yeni bir cennetten köşe hediyesi oluyor. Ümit ediyoruz halkımız tarafından da bundan sonraki süreçte İstanbulluların hizmetine girecek.”

RAMAZAN ETKİNLİKLERİ OLACAK

“Eksiklikler olabilir bundan sonra da eksik yerler tamamlanır. Aileleriyle çocuklarıyla halkımız gelecek parkları kullanacak. Parklar çocuklar aileler yaşlılar gençler içindir.
(Parka iftar çadırı kurulması konusunda) Bu konuda çok fazla spekülasyon yapılıyor. Belediye kurmayacak. Ama belediyenin burada Ramazana mahsus bir faaliyeti olacak. Ama bu sürekli bir çadır ya da faaliyet şeklinde olacak. Bu aktiviteler iftar saatlerinde olacak.”

PARK, EYLEM YAPMAYAN HALKIN

(Taksim Dayanışması’nın forum çağrısı hakkında) “Hedefimiz nedir burada halkımızın parkı kullanması. Parklar halkındır. Bu insanlar arasında en ufak bir ayrım söz konusu değildir. İstanbullu hemşerilerimiz parklarımızın sahibidir. Halkımıza ait olan parkları halkın giremeyeceği, gösteri alanına dönüştürülmesi halka eziyettir.
İstanbul halkı halk olarak parkına sahip çıkar. Gösteri yapmak isteyenlere yasalarda var olan bize müracaat ederlerse bu hakların kullandırılmasını sağlarım. Bazı gruplar 'Bu park bize aittir' diyerek bir grup kendini bu halkın yerine koyarak buranın sahibi halk değil bizleriz derse buna müsaade etmeyiz.”

'YARGI KARARI PARKLA ALAKASIZ'
“Park konusunda mahkeme tarafında verilmiş bir karar yoktur. Bu kararın Gezi Parkı ile hiçbir alakası yoktur. Bu karar plan tadilatlarıyla ilgilidir. Bugüne kadar haklı bir davaları varmış da bu kararla haklı oldukları ortaya çıkmış gibi bir durum yaratmaya çalışıyorlar.”

DEVLET DIŞARI HALK İÇERİ

Vali ve beraberindeki heyetin ayrılmasının ardından parka alınan halk, "Direne direne kazanacağız", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları atarak, parkın içinde yürüyüş yaptı. Yürüyüşün ardından 27 Mayıs'ta belediye tarafından kesilen ilk ağacın bulunduğu yere giden kitle burada bir açıklama yaptı. Taksim Dayanışması'ndan Cem Tüzün'ün yaptığı açıklamada mücadelenin devam edeceği vurgusu yapıldı.


FOTOĞRAFLAR: CAN BURSALI