Taksim Dayanışması gözaltında

|

A

Taksim Dayanışması'nın çağrısı üzerine Gezi Parkı'na girmek için akşam saatlerinde Taksim Meydanı’nda toplanmaya başlayan direnişçilere polis TOMA'larla saldırdı. Saldırı sonrasında Taksim Dayanışması üyeleri ve çok sayıda direnişçi gözaltına alındı. 

Dakika dakika yaşananlar

23.56 Direnişçiler için "esnafa zarar verdiler" ifadeleriyle karalama kampanyasına hala devam eden RTE'ye, verilen zarar belgelendi!
 
Taksim'de polisin gaz bombası attığı bir dükkandan görüntü:
 
23.44 23:45 itibariyle tekrar halka açılacağı açıklandı.
 
Beşiktaş'ta yüzlerce kişi "her yer Taksim her yer direniş" sloganıyla Taksim'i selamlıyor.
 
Halk tekrar Gezi Parkı'na gelmeye başladı.
 
Gezi Parkı açıldı ama girişte üst araması yapılıyor!
 
23.18 Ankara'da halk sokağa çıktı, mahallelerde "Her yer Taksim, her yer Direniş" sloganlarıyla yürüyor. 
 
Küçükesat'ta yürüyüş Gündoğdu Marşı eşliğinde sürüyor. 
 
Dikmen'de binlerce kişi "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" pankartı arkasında AKP hukuksuzluğuna ve diktatörlüğüne karşı yürüyor. 
 
23.10 Arzu Çerkezoğlu +1 kanalında açıklama yapıyor:
 “Vali bugün parkların sohbet edilecek yerler olduğunu söyledi ama forum yapamazsınız dedi. Kaç kişi sohbet edebiliriz?”
 “Yüzbinlerce insan, sokağa çıkıp başbakana birşeyler söylüyor o şiddete sığınıyor”.
 ”Bu sürecin kaybedeni bellidir”
 
23.10 İzmir'de insanlar Taksim saldırısını protesto için Gündoğdu Meydanına yürüyüşe geçti.
 
23.08 Taksim İlkyardım Hastanesi civarında polis Firuzağa Cami yönüne doğru müdahale etti.
 
23.03  Büyükdere Forumu, forum sonrası tekrar yürüyüşe geçti.
 
22.50  Abbasağa Parkı’nda toplanan yüzlerce kişi “Diren Taksim Beşiktaş seninle” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları ile Kartal Heykel’e yürüyen kalabalık, Taksim'e çıkma kararı aldı
 
22.47 Polis Makina Mühendisleri Odasında yapılan basın toplantısının ardından binadan çıkanlara saldırdı. Saldırıya uğrayanlar tekrar binaya girerek kepenkleri kapattı. Polis kapı ve kepenkleri tekmeleyerek içeri girmeye çalıştı. 
 
Eskişehir Espark önünde de Taksim saldırısını protesto için toplanma başladı. 
 
22:33 İstiklal Caddesinde müdahale devam ediyor. İmam Adnan Sokak'ta mavi gömlekli bir kişi elinde bıçakla eylemcilere saldırdı.
 
22.30 Taksim Dayanışması tarafından yapılan basın açıklamasında uygulanan polis terörü kınanarak "Taksim Dayanışması olarak polisin saldırısını ve gözaltıları şiddetle kınıyoruz. Her türlü baskı ve engellemeleri halkımızın doğal hakkını kullanımını engelleyemeyecektir. Taleplerimizin takipçisiyiz, baskılar, gözaltılar, her türlü engellemeler dayanışmamızı yıldıramayacaktır. Halkımıza dönük şiddet derhal durdurulmalı, gözaltında olan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır" denildi. 

Basın toplantısında ise Demirdizen, "Dünyanın en barışçıl eylemi devlet eliyle hukuksuzluğa dönüştürülmüştür. Bugün halk suç unsuru sayılan gaz maskeleri dahi olmadan parka gitti ve saldırıya uğradı.32 arkadaşımız gözaltında. Yarın 10.30′da basın açıklaması yapacağız" dedi. 

22.29 
İstanbul Tarlabaşı'nda 17 yaşındaki Mustafa Ali Tombul gaz bombasıyla yaralandı, taksim ilkyardım hastanesinde beyin kanaması nedeniyle ameliyata alındı

21.51 34 FYA 18 plakalı bir araç İstiklal'de uzun süre halkın üzerine aracını sürdükten sonra kaçtı. 
 
Polis ara sokaklarda yoğun olarak plastik mermi kullanıyor. 
 
İstiklal'de saldırının yoğunlaştığı nokta ise Galatasaray Lisesi önü. 
 
21.30 Polis Cihangir'de yanındaki sivil giyimli şahıslarla sokaklarda 21.29 Vali Mutlu açıklama yaparak gözaltı sayısını 37 olarak açıkladı
 
Mutlu, "Gezi Parkı açıktır ama gösteri yapmak istemeyenlere açıktır.Kadıköy'de yaptılar mesela. İzin verdim, geldiler 'gösteri yapacağız' dediler. Başka alanda izin isteyin vereyim ama Taksim olmaz. Taksim'de 37 kişiyi gözaltına aldık, aralarında Taksim Platformu üyeleri var" dedi. 

21.05 Polis Cihangir ve İstiklal'de TOMA'lı gazlı müdahalede bulunuyor. AKP'li bir grup ise burada polisle birlikte halka saldırıyor. 
 
21.01 Polis İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarında adeta sıkıyönetim ilan etti.
 
İnsanlar "Dışarı çıkanı gözaltına alırız" sözleriyle tehdit ediliyor.

20.58 Kartal, Avcılar, Silivri' de halk Taksim'de yaşanan polis saldırısı ve gözaltıları protesto etmek için sokağa döküldü. 

Eyüp Karadolap Forumu da sokağa çıkmaya hazırlanıyor.
 
20.55 Taksim Dayanışması bu akşam saat 22.00'de bugün yaşananlara dair Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi konferans sonunda bir basın toplantısı yapacağını açıkladı. 
 
20.53 Taksim İmam Adnan Sokak'ta kimliği belirsiz bir kişi havaya 6-7 el ateş açtıktan sonra kaçtı. Polis ise boş kovanları toplayan vatandaşı gözaltına aldı. Ateş açan şahıs daha sonra gözaltına alındı.

İşte o şahıs

 
 
20.52 Makina Mühendisleri Odası (MMO) Yönetim kurulu imzası ile yapılan açıklamada "MMO İstanbul Şube Başkan Vekili ve TMMOB İKK Sekreteri Süleyman Solmaz başta olmak üzere tüm gözaltıların serbest bırakılması istendi.
 
Açıklamada, "Gözaltına alınan bütün arkadaşlarımız hiçbir soruşturma açılmadan derhal serbest bırakılmalıdırve esas olarak halka zulmeden baskı ve ölümlerin idari ve fiili sorumluları hemen görevden el çektirilmeli; gerçek ve adil bir soruşturma başlatılmalıdır.
Bir kere daha ilan ederiz  ki; Oda yönetici ve üyeleri olarak Gezi parkındaki orantısız şiddetin, kasıtlı öldürmelerin, gözaltı ve tutuklamaların takipçisi olacağız. Bilinmelidir ki; aklın ve bilimin çıktılarını yüreğimizdeki insanlık sevgisiyle birleştirerek ülkemizin ve halkımızın hizmetine sunmaya devam edeceğiz." denildi.
 
20.44 TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptığı basın açıklamasında "İstanbul’da, Taksim’de, Gezi Parkında ve tüm Türkiye’de yürüttüğünüz demokrasiye ve insan haklarına aykırı uygulamalarınızdan derhal vazgeçin" çağrısında bulundu. 
 
Siyasi iktidarı uyarıyoruz:

Hukuksuz olarak kapattığınız, bugün halka açıldığını söylediğiniz Gezi Parkına gitmek isterken gözaltına aldığınız yöneticilerimizi derhal serbest bırakın.
 
20.15 ÖDP Eş Genel Başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya bir basın açıklaması yayınlayarak "gözaltılara son verilsin" çağrısında bulundu.
 
Açıklama şöyle: 
 
AKP aklını ve muhakeme yeteneğini toptan yitirmiş, ne yapacağını bilmez bir halde bir öyle bir böyle söyleyip sonuçta yine halka saldırmaya devam ediyor.

Bugün Vali tarafından Gezi Parkı’nın açıldığı duyurulurken, Vali’nin Park’tan çıkışının hemen ardından Park polis tarafından boşaltıldı.

Vali için açılan Gezi Parkı, Vali’den sonra halka yine kapatıldı.

Gezi Parkı bir açılıp hemen neden kapatıldı? Bu soruya AKP yetkililerinin ve Vali Hüseyin Avni Mutlu’dan anlaşılır, tutarlı bir yanıt vermesini beklemiyoruz artık. Zira anlaşılan halk direnişi hükümetin feleğini şaşırtmış durumda.

Vali’ye ve AKP hükümetine sesleniyoruz!

Aklınızı tamamen kaybetmeden, artık aklınızı başınıza alın. Halkın parkından, meydanlarından, sokaklarından elinizi çekin.
 
20.10 Taksim'de plastik mermileriyle halka saldıran polis fotoğrafçı  Mehmet Kaçmaz'ı bu şekilde yaraladı. 

 (insanhaber.com-muhalefet.org)

***

AÇ-KAPA DEMOKRASİSİ
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun "resmi" açılışını yaptığı Gezi Parkı, iki buçuk saat sonra yeniden halka kapatıldı. Gezi Parkı merdivenlerine yığınak yapan çevik kuvvet polisleri parka girmek isteyen yurttaşlara izin vermezken, bir süre sonra parktakileri de kalkanlarla zorla dışarıya çıkardı. Taksim Dayanışması'nın çağrısı üzerine akşam saatlerinde Taksim Meydanı’nda toplanmaya başlayan direnişçilere polis TOMA'larla saldırdı. Saldırı sonrasında Taksim Dayanışması üyeleri ve çok sayıda direnişçi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kentleşme, Afet Komitesi ve Çevre Etki Değerlendirme Kurulu Başkanı Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ve TKP Merkez Komite üyesi Erkan Baş da var.
 
İstanbul Valisi Mutlu öğle saatlerindeki park açılışında saldırı sinyali vermişti. Taksim Dayanışması'nın Gezi Parkı'nda buluşma çağrılarının suç teşkil ettiğini ileri süren Vali Mutlu, "izinsiz gösteriler"e müsaade etmeyeceklerini söylemişti. Vali Mutlu vermiş olduğu sözü yerine getirerek akşam saatlerinde Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen yurttaşlara saldırdı. TOMA'larla halka saldıran polis, tazyikli su ve plastik mermilerle adeta terör estirdi.
Saatler süren saldırının ardından polis Taksim Meydanı ve ara sokaklarda direnişçi avına çıktı. Polis ilk etapta 40'dan fazla kişiyi gözaltına aldı. 
 
'SUÇUMUZ PARKA GİTMEK'
Gözaltına alınan Taksim Dayanışması yöneticisi ve direnişçilerden oluşan grup İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan caddesinde bulunan merkezine götürüldü. 
Gözaltında konuşan Ali Çerkezoğlu "Biz İstiklal Caddesi üzerinde, Fransız Konsolosluğu önündeydik, valinin açılışını yaptığı parka doğru yürüyorduk. Sanırım suçumuz parka gitmeye çalışmak. Bu yüzden alındık" dedi. 
 
POLİS UYARI YAPMADAN SALDIRDI
Gözaltına alınan bir diğer isim olan TKP Eski Genel Başkanı Erkan Baş ise Taksim Dayanışması ile birlikte meydana çıktıkları sırada polisin uyarı yapmadan müdahale ettiğini belirtti. Müdahale üzerine Mücella Yapıcı’yı korumak üzere etrafında halka oldukları sırada gözaltına alındıklarını belirten Erkan Baş, ‘diktatörlüğe boyun eğmeyeceğiz’ dedi.
 
MÜCELLA YAPICI: MÜDAHALE EDİLDİ, KORKUNÇTU
TMMOB temsilcisi Mücella Yapıcı ise şöyle konuştu: Park açılmış, parka gidiyorduk, arkamızda bir yürüyüş kolu da yoktu. Müdahale edildi. Korkunçtu, olacak iş değil. Tartaklanardak gözaltına alındık dedi.

***
 
KENDİ KENDİLERİNE AÇTILAR
Direniş kıvılcımının ilk çaktığı nokta olan Gezi Parkı, dün Vali Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in aralarında bulunduğu "devlet erkanı" tarafından büyük bir şovla açıldı. Vali Mutlu, 'Halka açıyoruz' derken açılış sırasında sivil hiçbir yurttaşın parka yaklaştırılmadı. Vali Mutlu bir yandan parkın artık halka ait olduğunu söylerken, öte yandan burada 'izinsiz gösterilere müsaade etmeyeceklerini' söyleyerek yurttaşlara gözdağı verdi. 
 
'CENNETTEN BİR KÖŞE HEDİYESİ'
AKP tarafından kışla yapılmak istenen Park için “Cennetten bir köşe” diyen Vali Mutlu şöyle konuştu: “Gezi Parkımızda Büyükşehir belediyemiz tarafından yapılmış olan son düzenlemeleri görmek üzere yerinde bir tespit incelemeler yaptık. Yapılmış olan çalışmaların ne kadar mükemmel olduğunu gördük. Büyükşehir belediyemize yürekten teşekkürlerimizi iletiyoruz. Ağaçlarla çiçeklerle fıskiyelerle süslü bu park cennet İstanbulumuza yeni bir cennetten köşe hediyesi oluyor. Ümit ediyoruz halkımız tarafından da bundan sonraki süreçte İstanbulluların hizmetine girecek.”
 
RAMAZAN ETKİNLİKLERİ OLACAK
“Eksiklikler olabilir bundan sonra da eksik yerler tamamlanır. Aileleriyle çocuklarıyla halkımız gelecek parkları kullanacak. Parklar çocuklar aileler yaşlılar gençler içindir. 
(Parka iftar çadırı kurulması konusunda) Bu konuda çok fazla spekülasyon yapılıyor. Belediye kurmayacak. Ama belediyenin burada Ramazana mahsus bir faaliyeti olacak. Ama bu sürekli bir çadır ya da faaliyet şeklinde olacak. Bu aktiviteler iftar saatlerinde olacak.”
 
PARK, EYLEM YAPMAYAN HALKIN
(Taksim Dayanışması’nın forum çağrısı hakkında) “Hedefimiz nedir burada halkımızın parkı kullanması. Parklar halkındır. Bu insanlar arasında en ufak bir ayrım söz konusu değildir. İstanbullu hemşerilerimiz parklarımızın sahibidir. Halkımıza ait olan parkları halkın giremeyeceği, gösteri alanına dönüştürülmesi halka eziyettir. İstanbul halkı halk olarak parkına sahip çıkar. Gösteri yapmak isteyenlere yasalarda var olan bize müracaat ederlerse bu hakların kullandırılmasını sağlarım. Bazı gruplar 'Bu park bize aittir' diyerek bir grup kendini bu halkın yerine koyarak buranın sahibi halk değil bizleriz derse buna müsaade etmeyiz.”
 
VALİ YUHALANDI
Vali Mutlu açılışı yaparken parkın dışında bir araya gelen yüzlerce kişi ıslık ve sloganlarla resmi açılışı protesto etti. ''Her yer Taksim her yer direniş'' sloganları atan yurttaşlar parkın halkın kullanımına kapatılmış olmasını ve Vali Mutlu'nun tavrını kınadı.

HABER: CAN BURSALI
FOTOĞRAFLAR: ELÇİN YILDIRAL-ZEYNEP KURAY