Mimar Mücella Yapıcı'nın evinde polis araması

|

Mimar Mücella Yapıcı A Mimar Mücella Yapıcı

Polis 8 Temmuz’da gözaltına alınan Taksim Dayanışması üyelerinden mimar Mücella Yapıcı’nın evine gitti, arama yapıyor. Henüz başka bir eve gidilip gidilmediği bilinmiyor. Alınan bilgilere göre Yapıcı ile birlikte Ali Çerkezoğlu, Mücella Beyza Metin, Ender İmrek ve Haluk Ağabeyoğlu'nun evleri için de arama kararı çıktı.

Avukat Can Atalay'ın verdiği bilgiye göre Mücella Yapıcı için verilen arama kararında, hangi suçtan ötürü arama yapıldığı belirtilmiyor.

Taksim Dayanışması tarafından yapılan açıklamada, aramanın hukuksuzluğunu ifade eden avukatların polis tarafından tehdit edildiği ifade edilirken, başta basın olmak üzere herkes destek için Yapıcı'nın evinin önüne davet edildi.

Mimarlar Odası üyesi Mücella Yapıcı  Taksim Dayanışması’nın kurucularından. Taksim Yayalaştırma Projesi ve Topçu Kışlası’na karşı mücadelede birçok eylemde Taksim Dayanışması’nın sözcülüğünü yaptı.

Vali Hüseyin Avni Mutlu dün gerçekleşen polis saldırılarının ardından Taksim Dayanışması’nı hedef göstermişti.

Mücella Yapıcı gözaltındayken 'Park açılmış, parka gidiyorduk, arkamızda bir yürüyüş kolu da yoktu. Müdahale edildi. Korkunçtu, olacak iş değil. Tartaklanarak gözaltına alındık.' demişti

Gözaltında bulunan Yapıcı'nın kullanması zorunlu ilaçları ise polisin izin vermemesine karşın uzun süren çabaların ardından Yapıcı'ya ulaştırılmıştı.

(birgün-sendika.org/başka haber)