5 metreden hedef alarak vurdular!

|

5 metreden hedef alarak vurdular! A 5 metreden hedef alarak vurdular!

ZEYNEP KURAY/BİRGÜN
 
Polisin dün akşam Tarlabaşı'nda gaz bombasıyla kafasından ağır yaraladığı 16 yaşındaki lise öğrencisi Mustafa Ali Tombul'un Taksim İlk Yardım Hastanesi'nde geçirdiği beyin ameliyatı sonrası kendilerini yakını olarak tanıtan iki sivil polisin yoğun bakım odasına girmeye çalıştığı ortaya çıktı. 

Tombul’un ağır yaralandığı anlara tanıklık eden ve hastaneye kaldıran arkadaşı Özgür Karagöz, ameliyat sonrası iki sivil polisin hastaneye gelip kendilerini önce  Mustafa’nın arkadaşları olarak tanıttıklarını, yalan söyledikleri ortaya çıkınca da bu kez  kendilerini yakın akraba olarak tanıttıklarını belirti. 

Tarlabaşı sakinlerinden Dinçer Erdal de saldırı öncesi bir kadının kaçmaya çalışan Tombul’u engellediğine dikkat çekti. Erdal ve Karagöz yaşananları  anlattı.

ESNAF KAÇMASINI ENGELLEDİ  
İzmir’den İstanbul’a yaz tatili için gelen Mustafa Ali Tombul polis saldırısından kaçarken kendini Tarlabaşı'nda  buldu. Arkadaşlarıyla sığındığı Keresteci Recep sokağında da polisin hedefi olmaktan kurtulamadı. Saldırı anına tanıklık eden  Tarlabaşı mahalle sakinlerinden Dinçer Erdal gördüklerini şöyle anlattı, “Saat 23.00 sıralarıydı. Ara sokaklarda gaz bombası sesleri yankılanıyordu. Birden üç  genç  koşarak önümden geçti. Aralarından bir tanesi  otelde esnaflık yapan sarışın bir kadın tarafından durduruldu. Kolundan ısrarla tutan kadın gencin kaçmasını engelledi.

NABZI ATMIYORDU, GÖZ BEBEKLERİ BÜYÜMÜŞTÜ 
Ne oluyor dememe kalmadı ki, sokağa çevik kuvvet ekipleri girdi. Şuursuzca sıkıyorlardı. Yaklaşık 5 metreden hedef alarak gence doğru gaz bombasını ateşlediler. Patlama sesiyle genç yere yığıldı. Polisler ise arkalarına bile bakmadan geri çekildi. Hemen yanına gidip onu sokağın arasına çektim. Bilinci yerinde değildi, kafasının arkasından çok kan akıyordu. Hemen mahalleden tanıdığım hemşire bir arkadaşımı çağırdım. İlk müdahaleyi o yaptı.”

Ara sokaklarına  sığınan biri de Tombul’un arkadaşı Özgür Karagöz’dü. Saldırı esnasında Tombul'u gözden kaybeden Karagöz, hemen Tombul’u bir taksiyle Taksim İlk Yardım Hastanesi'ne kaldırdıklarını anlattı. Polisin peşlerini burada da  bırakmadığına dikkat çeken Karagöz, “Hastaneye gelince Ali acilen ameliyata alındı.  Durumu çok kritikti, kafasının arkasından kemiği görünüyordu. Tam yoğun bakıma alınırken, iki sivil giyimli şahıs hastaneye geldi. 

YARALADIKLARI YETMEDİ FİŞİ Mİ ÇEKMEYE GELDİLER 
Hastane görevlilerine Ali’yi görmek istediklerini söylüyorlardı. Hemen devreye girerek kim olduklarını sorduk. Bize arkadaşıyız diye cevap verdiklerinde, bizim de arkadaşları olduğumuzu söylememizle  ağız değiştirdiler. Bu kez Ali’nin akrabaları olduklarını söylemeye başladılar. O zaman bu iki şahıstan şüphelendik.   Daha sonra  birisinin hastane polisi, diğerinin ise sivil polis olduğunu öğrendik“ diye konuştu. 

BARO AVUKATLARI POLİSLER HAKKINDA TUTANAK TUTTU
Hastaneye gelen İstanbul Barosu avukatlarınına polisler hakkında tutanak tutturduklarını anlatan Karagöz, “Yaraladıkları yetmedi bir de fişi mi çekmeye geldiler” diye sitem etti.