TMMOB operasyonu!

|

TMMOB operasyonu! A TMMOB operasyonu!

Dün birçok yöneticisinin gözaltına alındığı, Gezi direnişi boyunca sık sık bağlı odalarının basıldığı TMMOB, bu kez bir gece operasyonu yasa ile teslim alınmak isteniyor. AKP, TMMOB yasasını değiştirerek intikam alıyor, Gezi parkı rövanşını almaya çalışıyor.

TBMM Genel Kurulu’nda “Torba Yasa Teklifi” görüşülürken hükümet, Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği’nin (TMMOB) yetki ve gelirlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devrini öngören teklifigeçirdi.

Önergede, “Harita, plan, etüt ve projeler, idare ve ilgili kanunlarda açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka bir kurum veya kuruluşun vize veya onayına tabi tutulamaz, tutulması istenemez” ifadeleri yer aldı.

500 kelimeden fazla önergenin TBMM Genel Kurulu’nda özetlenerek okutuldu, metnin tamamının okunmamasına muhalefet kanadından tepki geldi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Gezi Parkı nedeniyle Hükümetin cadı avı operasyonunun bir parçasıdır bu. Gezi’nin intikamını alıyorsunuz. Toplumu kutuplaştırmanın peşindesiniz” dedi.

AKP İmar Kanunu 8. maddeye meslek odalarının vize ve onay yetkisini kaldıran ekleme için oylama yaptı ve AKP oylarıyla kabul etti.