Taksim Dayanışması üyeleri açlık grevinde

|

Taksim Dayanışması üyeleri açlık grevinde A Taksim Dayanışması üyeleri açlık grevinde

Mimar Mücella Yapıcı'nın kalp hastası olmasına rağmen serbest bırakılmamasını protesto eden gözaltındaki Taksim Dayanışması üyeleri açlık grevine başladı.

Avukat Efkan Bolaç’ın verdiği bilgiye göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nin Vatan Caddesi’ndeki biriminde tutulan, Taksim Dayanışması’ndan  Doktor Ali Çerkezoğlu ve TKP MYK Üyesi Erkan Baş’ın da aralarında bulunduğu 50 kişi açlık grevine başladı.

Açlık grevi “Mücella Yapıcı’nın kalp hastası olmasına rağmen serbest bırakılmaması, nezarethane koşulları ve hukuka aykırı işlemleri” gerekçesi gösterilerek başladı.

Açlık grevinin başlamasının ardından Mücella Yapıcı, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye gönderildi.

Ayrıca parmak izi vermeyen 10 kişinin parmak izlerinin zorla alınması için nezarethanenin olduğu bölüme çevik kuvvet takviyesi yapıldı.

Gözaltı süresi uzatıldı

8 Temmuz Pazartesi günü polisin keyfi ve hukuksuz bir şekilde gözaltına aldığı Taksim Dayanışması temsilcilerinin bugün Çağlayan Adliyesi'ne sevk edilmesi bekleniyordu.

İstanbullular sabah saatlerinden itibaren Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Çağlayan Adliyesi önünde, hukuksuz keyfi gözaltıların serbest bırakılması talebiyle bir araya gelmeye başladı. Bekleyiş sürerken savcılığın 24 saat ek gözaltı süresi verdiği öğrenildi. Tüm işlemler tamamlandığı halde gözaltı süresinin uzatılması tepkiyle karşılandı.

Avukatlar karara karşı itirazda bulundu.

Çağlayan önünde protesto

Çağlayan Adliyesi önünde ortak basın açıklaması gerçekleştiren İstanbul Tabip Odası, İstanbul Diş hekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Barosu, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve TMMOB İstanbul Koordinasyon Kurulu yöneticileri yaşanan hukuksuzluğu ve baskı ortamını protesto etti.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören tarafından okunan basın açıklamasında; yapılan gözaltıların kentine, hak ve özgürlüklerine sahip çıkan meslek örgütleri üzerinde baskı kurmayı amaçladığı vurgulandı. Dün yapılan ev aramalarının da ayni hukuksuzluğun ve keyfiliğin parçası olduğu belirtildi. Gözaltındaki emek-meslek örgütü temsilcilerinin, kentine sahip çıkan vatandaşların derhal serbest bırakılması istendi.