Dayanışma serbest!

|

Dayanışma serbest! A Dayanışma serbest!

Tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedilen 12 Taksim Dayanışması üyesi gece saatlerinde serbest bırakıldı.

TMMOB İKK Sekreteri Süleyman Solmaz, İstanbul Tabip Odası Sekreteri Ali Çerkezoglu, Mimarlar Odası'ndan Mücella Yapıcı, Sabri Orcan, Aral Demircan, İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar, Haluk Ağabeyoglu, EMO İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, TKP İstanbul İl Başkanı Kamil Tekerek, HDK MYK Üyesi Ender İmrek, Arda Mustafa Aytaç ve Erdem Ateş, Çağlayan Adliyesi önünde kendilerini bekleyen binlerce kişi tarafından "bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganlarıyla karşılandı.

Gezi Parkı'nın 8 Temmuz Pazartesi günü Vali Mutlu tarafından resmi açılışının yapılmasının birkaç saat sonrasında parka girmek için Taksim'de toplandıkları sırada polis saldırısı sonucu gözaltına alınan ve suç örgütü kurmak, 2911 Sayılı Yasaya (toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu) muhalefet ile görevli memura mukavemet suçlamalarıyla tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedilen 12 Taksim Dayanışması üyesi ifade verdi.

Mimar Mücella Yapıcı savunmasında, "Bu hareketi organize etmekle suçlanıyorum. Bu bir onurdur ve bu uğurda müebbet bile yatarım ama halka haksızlık olur!" dedi.

Savunmalarda kim ne dedi?

Beyza Metin: Gezi Parkı'na gitmek istediğimizi söyledik polis şiddeti ile karşılaştık. Çıplak arama yapıldı, tehdit ve hakaret uğradık

Aral Demircan:
Parkın açık olduğunu duydum bunun için giderken Taksim'de gözaltına alındım. Bir sürü kişi öldü, gözünü kaybetti ben de bu nedenle baret, deniz gözlüğü taktım. Polise mukavemet etmedim.

Arda Mustafa Aytaç: Taksim'de dolaşırken parkın açıldığı haberi geldi. Oraya gidip kitap okumaya karar verdik. Giderken yasaklandığını duyduk. İnsanlar dağılıyordu, kaçan insanların arasında kaldık. Kız arkadaşım astım olduğu için onu koruyabilmek için maske ve baret aldık. Sonrası bildiğiniz gibi.

Mücella Yapıcı: "Bu hareketi organize etmekle suçlanıyorum. Bu bir onurdur ve bu uğurda müebbet bile yatarım ama halka haksızlık olur!"

Ali Çerkezoğlu: "Olay günü yolu kesen polislere parka gideceğimizi söylediğimiz anda polisler müdahale etti ve gözaltına alındık. Suç örgütü kurmam mümkün değil. Ben Tabip Odası Sekreteriyim. Yaptığım her şey mesleğim ve meslek örgütümün görevi gereğidir"

Can Atalay: "Şüphelilerden meslek örgütü yöneticisi olup tutuklanmaya sevk edilmeyen kimse bulunmamaktadır. Bu savcılığın bakışını gösteriyor.

Mehmet Sabri Orcan: "Benim polise mukavemetim olmadı. Polisler 'ancak tek tek parka gidebilirsiniz' dedi sonra da etrafımızı sardı ve gözaltına alındım."

Akif Burak Atlar: "Vali Gezi Parkı'nı açtı ben de parka gitmek isterken polisler tarafından gözaltına alındım"


(BirGün-soL)