Ali İsmail için yürüdüler

|

Ali İsmail için yürüdüler A Ali İsmail için yürüdüler

Eskişehir’de 2 Haziran’da Gezi direnişi sırasında sivil giyimli eli sopalı kişiler tarafından saldırıya uğrayan ve dün yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz için birçok kentte anma ve yürüyüşler yapıldı.

İSTANBUL

KADIKÖY
Kadıköy Altı Yol'da toplanan binlerce direnişçi, “Hepimiz Ali’yiz öldürülmekle bitmeyiz”, “Katil Tayyip hesap verecek”, Ali’ye sözümüz, devrim olacak”, sloganları eşliğinde rıhtıma yürüdü. Yürüyüşte “Gezi direnişi tutsaklarına özgürlük” ve “TMMOB’a dokunma” afiş ve dövizleri ve BirGün Gazetesi’nin Gezi direnişiyle ilgili attığı manşetler de taşındı. Direnişçiler rıhtımdaki oturma eyleminin ardından yürüyüşlerini Yoğurtçu Parkı’nda sonlandırdı.

TAKSİM
Galatasaray Meydanı'nda da toplanan binlerce kişi Ali İsmail Korkmaz'ı anmak için Gezi Parkı'na yürüdü. "Hepimiz Ali'yiz, öldürmekle bitmeyiz", "Katil devlet hesap verecek" ve "Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür" sloganlarıyla Gezi Parkı'na ulaşan kitle burada bir anma düzenledi. Gezi Parkı'na yerleştirilen temsili mezar taşlarının önünde toplanan binlerce kişi, eylemler sırasında hayatını kaybeden, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük ve Ali İsmail Korkmaz'ı andı.

ÜMRANİYE
Ümraniye Direniş Forumu'nun öncülüğünde Elmalıkent Mahallesi'nde akşam saatlerinde bir araya gelen yaklaşık 300 kişi, "Her yer Taksim, her yer direniş" pankartı açtı. Direnişte yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı eylemde, sık sık "Ali'nin, Ethem'in, Mehmet'in, Abdullah'ın hesabı sorulacak", "Katil devlet hesap verecek", "Faşizme karşı omuz omuza", "Birleşe birleşe kazanacağız", "Her yer Taksim, her yer direniş", "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" ve "Hükümet istifa" sloganları atıldı.

BAKIRKÖY

Beylikdüzü, Bağcılar, Zeytinburnu, Bahçelievler, Yeşilköy, Küçükçekmece, Gazi Mahallesi, Merter ve Tozkoparan Forumları'nın oluşturduğu 3. Bölge Forumları, Ali İsmail'i unutmadı.

Özgürlük Meydanı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi, "Gezi direnişi tutsaklarına özgürlük", "Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür", "Abdullah, Mehmet, Ethem, Medeni, Ali İsmail ölümsüzdür", "Faşizme karşı omuz omuza", "Taksim Dayanışması'na özgürlük", "TMMOB'a dokunma" dövizleri taşıdı.

ESKİŞEHİR
Eskişehir'de Ali İsmail Korkmaz'ın cenazesinin gelmesiyle birlikte Osmangazi Üniversitesi önündeki anma programı başladı. Kitle sık sık "Ağlama anne evlatların burada", "Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür" sloganları attı. Kitle daha sonra ellerinde çiçeklerle Ali İsmail Korkmaz'ın dövüldüğü noktaya yürüdü.

ANTAKYA
Antakya’da Ali İsmail Korkmaz için yapılan yürüyüşe polis saldırdı. Tazyikli su, plastik mermi ve gaz bombalarıyla gerçekleşen saldırıda 10 kişi yaralandı.

ANKARA

Ankara'da halk  Ali İsmail Korkmaz'ı anmak için Dikmen ve Kennedy Caddesi'nde toplandı. Polis Kennedy Caddesi'nde toplananlara gaz bombalarıyla saldırdı

DENİZLİ

Candoğan Parkı önünde bir araya gelen yüzlerce kişi Çınar Meydanı'na kadar sloganlar ve alkışlar eşliğinde yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasında AKP faşizminin bir can daha aldığı, Ali'nin hesabının faşist iktidardan sorulacağı belirtildi.