İsmimiz Ali İsmail Korkmaz 19'umuzda dövülerek öldürüldük

|

İsmimiz Ali İsmail Korkmaz 19 A İsmimiz Ali İsmail Korkmaz 19

Eskişehir'de gezi direnişçilerine saldıran polisin kitleyi sürdüğü yerde eli sopalılar tarafından 2 kez dövülen, hastaneler tarafından geri çevrilen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz, dün yaşamını yitirdi

20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş, 22 yaşındaki Abdullah Cömert ve 26 yaşındaki Ethem Sarısülük'ün ardından  Gezi direnişinin genç bir fidanı daha soldu.
Eskişehir'de 2 Haziran'da düzenlenen Gezi eylemine katılan ve polisten kaçarken eli sopalı faşistlerin saldırısına uğrayarak komaya giren 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz, dün yaşamını yitirdi.

KORKMAZ'I TEDAVİ ETMEMİŞLERDİ

Saldırının ardından arkadaşları tarafından götürüldüğü Anadolu Üniversitesi’nde röntgen ve tomografi cihazı olmadığından ilk müdahalesi gerçekleşememiş olan Korkmaz'a, sonrasında kaldırıldığı Yunus Emre Hastanesi’nde de tedavi uygulanmamıştı.

DARPTAN 18 SAAT SONRA TEŞHİS

Hastanedeki doktorların “Seninki adli vaka, karakola ifade vermeden tedavi yapmayız. Ayrıca sadece omzunda ezik var. Evine git” dediği Korkmaz, gece uyurken beyin kanaması geçirmiş, yoğun bakıma alınmıştı ve o günden beri yoğun bakımdaydı.
Beyin kanaması teşhisinin yaralandıktan tam 18 saat sonra konulduğu Ali İsmail Korkmaz bugün hayata veda etti.

BABA: MECBUREN O SOKAĞA KAÇMIŞ

Ali'nin yoğun bakıma alınmasından sonra BirGün'e konuşan baba Şahap Korkmaz'ın sözleri, polisler ile katiller arasında işbirliği olduğu iddialarını kuvvetlendirir nitelikteydi:
“Polisin yürüyüşe müdahalesi ve sonradan yaşananların tamamen planlı olduğu görülüyor. Ana caddede polis, yürüyenlere gaz sıkıyor ve çocuklar mecburen ara sokaklara kaçıyorlar. Ara sokaklarda da sivil giyimli, eli sopalı kişiler çocuklara saldırıyorlar. O kişilerin kim olduğunu tam olarak bilmiyoruz; sivil polis olduklarını düşünüyoruz ama aralarında polisle birlikte hareket eden sivil vatandaşlar da olabilir. Ali gazdan kaçarken onların bulunduğu sokağa giriyor. Gaz atan çevik kuvvetlerle eli sopalı grup arasında kalıyor. Oğlumu o kadar vahşice dövüyorlar ki…”

***

Cinayetin görüntüleri Emniyet'te bozulmuş!

Ali'nin yaşamına mal olan saldırıya dair başlatılan soruşturmada sonuç alınması ihtimalini ailesi zayıf buluyor. Çünkü saldırının olduğu yeri görüntüleyebilen işyerleri kameralarının görüntülerini Savcılık, Emniyet aracılığıyla istedi. Babanın söylediğine göre; Emniyet, bir otelden aldığı görüntüleri savcılığa yollamadan önce 'kontrol amaçlı' birkaç gün bekletti ve Savcılığa gelen görüntülerin hepsinin bozuk olduğu, hiçbir şey anlaşılmadığı görüldü. Otel yetkilsinin “Ben görüntüleri denedim, sağlam bir şekilde Emniyet'e teslim ettim” dediğini aktaran acılı baba, “Ne olduysa emniyette oldu demek ki...” diyor. Aile AİHM'e gitmeye hazırlanıyor.

***

Adli Tıp, 38 gün sonra darp izi aradı
Ali İsmail Korkmaz'ın cansız bedeninde yapılan otopside bir başka skandala imza atıldı. Adli Tıp Kurumu uzmanları, olaydan 38 gün sonra yaptıkları incelemede kafa bölgesinde darp izine rastlamadıklarını söyledi. Savcı, doktorların bu ifadesini rapora ekletmek istedi. Avukatlar bu yaşanan skandala itiraz etti ve ilk otopsi sonucu ölümün kafa travması sonucu beyin kanamasından gerçekleştiği belirtildi. Otopsi raporunda kalp rahatsızlığı ile ilgili kullandığı ilaçların süreci hızlandırdığını belirtiyor.

***
Tedavi etmeyen doktora soruşturma

Bianet’in konuştuğu Eskişehir Tabip Odası Başkanı Dr. Bülent Nazım Yılmaz otopsi raporuna göre Korkmaz’ın “kafa travmasına bağlı olarak” hayatını kaybettiğini belirtti.

Aile üyeleri Ali İsmail Korkmaz’ın saldırı sonrası gittiği Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde “ifade ver öyle gel”, “eve git” dendiğini anlatmıştı.

Soruşturmayı yürüten savcılık aynı dosya üzerinden bu hastanede Korkmaz ile ilgilenen doktorlar hakkında da soruşturma açtı. Eskişehir Tabip Odası Başkanı Yılmaz da Korkmaz’ı gören ve müdahale eden hekimlere yönelik inceleme başlattıklarını söyledi. Soruşturma açıp açmadığı konusunda aradığımız Sağlık Bakanlığı’ndan ise haberin hazırlandığı ana dek bilgi gelmedi.