AKP'li vekilden kadın gazetecilere hakaret

|

AKP A AKP

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Tokat milletvekili Zeyid Aslan, kadın gazetecilere "Ben sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam, bunların gerçeği bu diye ahlaksız olurum değil mi?" diye hakaret etti.

Gazetevatan.com'da yer alan habere göre, TBMM'deki torba yasa nedeniyle gecenin geç saatlerine kadar Genel Kurul'da kalan bazı milletvekilleri uyuyakaldı.

Ayakkabılarını çıkarmış halde bahçede uyurken görüntülenen Zeyid Aslan'ın fotoğrafı Sözcü Gazetesi'nde yayımlandı.

Aslan dün TBMM'de iktidar kulisinin bahçesinde rastladığı bir grup kadın gazeteciye hakaret etti:

"Bir dahaki dönem hiçbir gazeteci buraya giremeyecek. Sizi buraya sokturmayacağım. Elimden ne gelirse yapacağım. Bunu mücadelesini vereceğim. Siz bu yaptıklarınızı gazetecilik mi sanıyorsunuz? Biz de insanız yoruluyoruz. Ben sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam, bunların gerçeği bu diye ahlaksız olurum değil mi? Ama sizinki gazetecilik oluyor.”

Zeyid Aslan daha önce de Tunceli milletevkili Kamer Genç'e küfür etmişti

Parlamento Muhabirleri Derneği'nden kınama

Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD) Yönetim Kurulu, "Adalet ve Kalkınma Partisi Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, kadın parlamento muhabirlerine hakaret içerikli ifadelerde bulunduğu" gerekçesiyle kınadı.
PMD'den konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Arslan'ın "11 Temmuz 2013 günü saat 15.30 sularında TBMM iktidar kulisi bahçesinde dört kadın parlamento muhabirine hakaret içerikli ifadelerde" bulunduğu belirtilerek şöyle denildi:
"Aslan Meclis bahçesindeki koltuklarda uyurken çekilen fotoğraflarının basında yer almasına tepki göstererek, haberle hiçbir ilgisi bulunmayan dört kadın parlamento muhabirine şu ifadeleri kullanmıştır:
(Bir daha ki dönem hiçbir gazeteci buraya giremeyecek! Sizi buraya sokturmayacağım! Elimden ne gelirse yapacağım! Bunun mücadelesini vereceğim. Siz bu yaptıklarınızı gazetecilik mi sanıyorsunuz? Biz de insanız yoruluyoruz. Ben sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam, ‘bunların gerçeği bu’ diye. Ahlaksız olurum değil mi? Ama sizinki gazetecilik oluyor)
TBMM’de gazeteciler, halkın gerçekleri öğrenme hakkı adına kamusal görev yapmaktadır. Halkın gerçekleri öğrenme hakkı kutsaldır ve hiçbir biçimde sansürlenemez, engellenemez…
Unutulmamalıdır ki; TBMM kampusu kamusal alandır ve Meclis’teki tüm faaliyetler parlamento muhabirleri aracılığı ile halkın denetimine açıktır. Kurulduğu günden bu yana millet adına Meclis’e ayna tutan parlamento muhabirleri, zor koşullar altında kamusal görevini yerine getirmeye, toplumun 'gözü, kulağı, sesi' olmaya çalışıyor; halkın bilgi edinme hakkı için mücadele veriyor… Gazetecilerin olmadığı, özgürce çalıştırılmadığı, yasaklanıp sansürlendiği toplumlarda demokrasiden söz edilemez… Gazetecilerin susturulduğu toplumlarda sokaktaki insan 'kör ve sağır' demektir…
Bu bilinçle hareket eden parlamento muhabirleri, iktidar partisine mensup bir milletvekili tarafından 'sözlü tacize' uğramıştır. Parlamento Muhabirleri Derneği olarak, kadın gazetecilere hakaret ve taciz içerikli ifadeler kullanan Zeyid Aslan’ı kınıyoruz, ve derhal kadın gazetecilerden özür dilemeye davet ediyoruz…"