Mersin'de 'Gezi' gözaltıları

|

Mersin A Mersin

Mersin’de Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle çok sayıda kişinin evine polis baskını yapıldı. Pek çok evde aramalar sürüyor.

Gözaltına alınan 12 kişiden isimleri öğrenilebilenler Ali Sesal,  Ayhan Yerden, Deniz Sonuvar, Dilara Akgöz, Hatice Aydoğan, Barış Perçem, Ahmet Argis, Harun Nebi Yıldız, Ahmet Ölmez, Erdi Çalışkan, Muhittin Turan Turgut ve İrfan Kaynak. Sabah 5'te başlayan operasyonlar devam ediyor. Güvenlik güçlerinin elinde 45 kişilik gözaltı listesi olduğu iddia ediliyor.

Gözaltına alınanların avukatlığını üstlenmek için Güvenlik Şubeye giden Avukat Onur Kale de ifade vermeye çağrıldı.

Mersin'deki gözaltıların nedeninin Akdeniz Oyunları'nın 20 Haziran'daki açılışı  ve 30 Haziran'daki kapanışı sırasında Başbakan Erdoğan'a yönelik protesto gösterileri olduğu iddia ediliyor. Özellikle 30 Haziran gecesi Forum Alışveriş Merkezi önünde protesto yürüyüşü yapmak isteyen binlerce kişiye güvenlik güçleri müdahele etmiş, çıkan çatışmada çok sayıda kişi yaralanmıştı ve gözaltılar yaşanmıştı.

Mersin'de gözaltındakilerle dayanışmak için Eski Emniyet Müdürlüğü'nde bulunan Güvenlik Şube önünde toplanılmaya başlandığı bildiriliyor.

(mersinyasam.com)