Sağlık Bakanlığı cinayeti üstlenmedi!

|

Sağlık Bakanlığı cinayeti üstlenmedi! A Sağlık Bakanlığı cinayeti üstlenmedi!

DOĞU EROĞLU/BİRGÜN

Eskişehir’de sivil giyimli kişilerin saldırısına uğradıktan sonra hastaneye kabul edilmeyen ve 20 saat boyunca tedavi göremeyen Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünün ardından, Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaparak ihmal iddialarını reddetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde Korkmaz’ın durumuna bağlı olarak gereken tüm muayene, tahlil ve tetkikler yapılmış, hastane acil servisinde 3 buçuk saat müşahede altında tutulmuştur. Yapılan tetkiklerde sorun görülmemesi üzerine hasta taburcu edilmiştir. Dolayısıyla medya ve sosyal medyada iddia edildiği gibi, Ali İsmail Korkmaz'ın tedavi sürecinin hiçbir aşamasında hastanede bakılmaması, hastaneye kabul edilmemesi gibi bir durum oluşmamıştır” ifadelerine yer verildi. Ancak Ali İsmail’in gittiği hastanelerde düzenlenen muayene raporları ve baba Şahap Korkmaz’ın ifadeleri, bakanlığın iddialarını yalanlar nitelikte.

‘Adli vakasın, ifade ver öyle gel!’

2 Haziran akşamı biber gazıyla saldıran çevik kuvvet ekiplerinden kaçarken silahlı çeteler tarafından darp edilen Ali İsmail, 2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece ilk olarak Anadolu Üniversitesi’ne bağlı Mavi Hastane’ye gitmiş, buradaki muayenesinin ardından tomografi cihazı bulunan Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişti. Ali İsmail, saat 2 sularında gittiği Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde, sevk evraklarında kafa travması geçirdiği belirtilmesine rağmen müşahede altına alınmamış ve kafa tomografisi çekilmemiş, kafasına darbe almış ve omzu kırılmış olmasına karşın görevli doktorun “yumuşak doku bozuklukları” tanısı koymasıyla evine gönderilmişti. Baba Şahap Korkmaz’ın BirGün’e yaptığı açıklamaya göre, ağrıkesici ilaç tavsiyesinde bulunan doktor, “Seninki adli vaka, git karakolda ifade ver öyle tedavi olursun. Omzunda ezik var. Sen eve git, bu morluklar geçer” deyip Ali İsmail’i eve gönderdi. Ancak kalp hastası olan ve kan sulandırıcı ilaç kullanan Ali İsmail, kırılan dişinden ötürü kanaması olabileceği, kullandığı ilaçlar yüzünden kanamayı durduramayabileceği endişesiyle eve gitmeyip sabaha kadar hastane önünde beklemişti.

Sabaha kadar tedavi görebileceği umuduyla ve kanaması olabileceği endişesiyle hastane önünde bekleyen Ali İsmail, ertesi gün öğleden sonra uyandığında konuşma bozukluğu ve hafıza kaybı şikâyetleriyle uyanınca beyin kanaması şüphesiyle tekrar hastaneye gitmişti. Ali İsmail, önce Eskişehir Devlet Hastanesi’ne gitmiş, oradan da 37 gün boyunca yoğun bakımda kaldığı Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gitmişti.