'Palalı' yurtdışına kaçtı

|

A

Taksim Talimhane’de eylemcilere palayla saldıran ve Kaan Polat’ın kulağından ve yanağından yaralayan Sabri Çelebi yurtdışına kaçtı.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, dün Polat’ın Avukatı Hacer Yılmaz ile savcılığın serbest bırakılma kararına yaptıkları itirazı değerlendirdi ve Çelebi hakkında yakalama kararı çıkardı. Çelebi’nin yanında çalışan ve yine direnişçilere sopa ve döner bıçağıyla saldıran Murat Ertik ve Şeyhmus Kırmızı hakkında da adli kontrol ve yurtdışına çıkış yasağı kondu.

Ancak Sabri Çelebi’nin yurtdışına kaçtığı ortaya çıktı.

“Kaçmasını bekliyorduk”
Avukat Yılmaz bianet’e yaptığı açıklamada, “Kaçmasını bekliyorduk çünkü mahkeme daha yakalama kararı verdiğini açıklamadan Hürriyet gazetesi bu kararın çıktığına dair bir haber yaptı. Oysa karar dün 17:30’da benim yüzüme okundu, bugün de kararı yazılı olarak alacağım” dedi.

“Buna rağmen, gazeteler duyum üzerinden haber yaparak Çelebi’nin kaçması için zemin hazırladı, toplumdan özür dilemeliler.”

“Diğer saldırganlara örnek oldu”

Cumartesi eylemine saldıran ve gözaltına alınan ve Pazar günü hakim karşısına çıkan Çelebi serbest bırakılmıştı.

İstanbul 30. Sulh Ceza Mahkemesi “atılı suçun vasfı ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklamanın bir tedbir olması, şüphelilerin sabit ikametgahı olması ve kaçma şüphesinin bulunmaması” sebepleriyle Çelebi’nin tutuklanmamasına karar vermişti.

Avukat Yılmaz, “Kakimin verdiği ilk kararın ne kadar yanlış olduğu ortaya çıktı” dedi.

“Bu sadece Sabri Çelebi meselesi değil, serbest bırakma kararının ardından birçok eli sopalı, bıçaklı saldırgan ortaya çıktı. çelebi Pazar günü serbest bırakıldı, Pazartesi günü bir silahlı saldırgan Beyoğlu’nda ateş açtı.”

“Hakimin ‘sabit ikemetgahı var’ diye matbu cümlelerle bir karar oluşturması, toplumsal çatışmayı göz ardı edilerek verilmiş bir karardı.”

Önceki akşam da Ankara Dikmen’de palalı bir saldırgan direnişçilere saldırdı, dün de bıçaklı kişiler tarafından Kocamustafapaşa Forumu’na saldırı oldu.

Avukat Hacer Yılmaz, bu saldırganların hakimin serbest bırakma kararından cesaret aldığını söyledi.

“İnsanları satırla yaralarız, nasılsa serbest kalırız, diye düşündüler. Biz de bu nedenle serbest kalmasına itiraz ettik, dilekçemde de bunları belirtmiştim.”

“Emsal bir karar”
Avukat Yılmaz, dün mahkemeden çıkan yakalama kararının toplumsal çatışmayı engelleyen emsal bir karar olduğunu söyledi:

“Çünkü insanların, farklı görüşteki kişilere karşı saldırgan, yok edici ve iktidardan destek alan, tavır ve eylemlerini engelledi.”

“Bundan sonra elinde kesici aletlerle sopalarla insanlara saldırmaya kalkanlar artık tutuklanabileceklerini biliyorlar.”


(bianet)