SBS'de yeni skandal

|

SBS A SBS

1 milyonu aşkın ilköğretim sekizinci sınıf öğrencisinin heyecanla beklediği son SBS'nin geceyarısı açıklanan sonuçlarına yabancı dil testlerinin hatalı değerlendirildiği iddiası damga vurdu

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) dün gece yarısı açıklandı ancak Fransızca ve Almanca’dan çocukları sınava giren aileler, soruların yanlış cevap anahtarıyla değerlendirildiğini ileri sürdü. Hürriyet'yin haberine göre aileler, çocuklarının beklenenden fazla yanlışı çıktığını söyledi. Fransızca eğitim veren İzmir Özel Karşıyaka Piri Reis İlköğretim Okulu’nda kızı okuyan Emel Işıklı, “Sınav sonrası değerlendirmede kızımın bir hatası gözüküyordu. Şimdi ise 9 doğru, 8 yanlışı gözüküyor. Kitapçık ya da cevap anahtarında yanlışlık olduğunu düşünüyoruz” dedi. Yine aynı okulda kızı eğitim gören Asuman Gümüşkesen ise, “Diğer sınavlardaki cevap anahtarı tutuyor ancak yalnız Fransızca’da tutmuyor, doğru okumamışlar. Herhalde İngilizce’yle karıştırdı sistem” diye konuştu.

ANADİLİ ALMANCA 5 DOĞRUSU VAR!
Özel Alev Okulu’nda oğlu okuyan Hakan Pakoy, Almanca’da 17’de 17 doğru beklediklerini belirterek, “Anadili Almanca. 12 yanlış 5 doğru çıktı. Bizim gibi geceyarısı öğrenebildiğimiz okulumuzdan 30-40 kişi daha var” dedi. SBS’deki bu iddia sosyal paylaşım sitesi Twitter’da da gündem oldu. Yüzlerce kişi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı ve CHP ’ye tweet attı. Öğretmenler, öğrencilerinin perişan olduğunu belirterek, MEB’nin hemen müdahale etmesini istediler. Sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinden öğrencilere duyuruldu. Öğrenciler, meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr internet adresinde sınav sonuçlarını öğrenebiliyor.

İLK SKANDAL DEĞİL
2012 yılında yapılan SBS'de de başka bir skandal gündeme gelmişti. 2010 ve 2011 SBS'lerde 500 tam puan alarak dereceye giren Melike Şevval Çelik , yine 500 tam puanla alarak dereceye girmeyi beklerken, sınavının iptal olduğunu öğrenerek, şok geçirmişti. Çelik'in ailesi durumun düzeltilmesi için hemen Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuruda bulunmuştu. Çelik'in sınav kağıdı kaybolmuştu.