Mersin'de gözaltına alınanların tümü serbest

|

Mersin A Mersin

Mersin’de Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle dün sabah erken saatlerde çoğu evlerine baskın yapılarak gözaltına alınanların tümü serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan, Deniz Sonuvar, Dilara Akgöz, Hatice Aydoğan, Harun Nebi Yıldız ve Hazal Diyaroğlu öğle saatlerinde serbest bırakılmış, dğer yedi kişi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilmişti.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Ali Sesal, Ayhan Yerden, Barış Perçem, Ahmet Argis, Ahmet Ölmez, Muhittin Turan Turgut, Erdi Çalışkan ve İrfan Kaynak'ın da sorgularının ardından serbest bırakılmasıyla gözaltında kimse kalmadı. Arama listesinde adının  bulunduğu bildirilen bir kişinin daha Adliye'ye gelerek ifadesini verdiği öğrenildi.

Mersin'deki gözaltıların nedeninin Akdeniz Oyunları'nın 20 Haziran'daki açılışı ve 30 Haziran'daki kapanışı sırasında Başbakan Erdoğan'a yönelik protesto gösterileri olduğu iddia edilmişti. Özellikle 30 Haziran gecesi Forum Alışveriş Merkezi önünde protesto yürüyüşü yapmak isteyen binlerce kişiye polis saldırmış, çıkan çatışmada çok sayıda kişi yaralanmış ve gözaltılar yaşanmıştı.

Adliye önünde dün sabah saatlerinden itibaren bekleyen yüzlerce kişi serbest bırakılan direnişçileri "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganıyla karşıladı.


(mersinyasam.com)