Cinayet var, 3 kamera var cinayet anı görüntüleri yok

|

Cinayet var, 3 kamera var cinayet anı görüntüleri yok A Cinayet var, 3 kamera var cinayet anı görüntüleri yok

ONURKAN AVCI-UĞUR KOÇ/BİRGÜN

Ali'yi ölüme sürükleyen saldırının olduğu günden bu yana avukatlığını üstlenen Selin Dağlar, soruşturmaya ilişkin BirGün'e konuştu. Dağlar'ın anlattıkları Ali'nin canına mal olan hukuksuzlukları ortaya serer nitelikte.

17 GÜN SONRA DELİL TOPLAMA!
Skandallar henüz delil toplama aşamasında başlıyor. Ali'nin 2 Haziran'da uğradığı saldırıya dair delil toplama aşamasında savcının da polis başında olmasını talep eden Dağlar, delillerin ancak ayın 19'unda toplandığını vurguluyor. Bu da delillerin karartılabilmesine imkan veren tam 17 gün olduğu anlamına geliyor.

BİLİRKİŞİ: VERİLER KURTARILAMAZ

Saldırı noktasını gören 3 işyeri kamerasının görüntüleri kaydettiği 3 harddiske el koyulduğunu belirten avukat, “Biz olayın o kameralar tarafından çekildiğini düşünüyoruz ancak 2 işyerine ait hardiskler tamamen boş çıktı. 3. işyerine ait harddiskte ise o geceye dair çekimin dosyası görülüyor ancak dosya içinde görüntü yok. Bilirkişi heyetinin o harddisk için 'Veriler geri döndürülemeyecek şekilde tahrip olmuş' raporu var.”

O 20 DAKİKA NEDEN KAYIP?
Söz konusu harddiskten daha sonra (bilirkişinin kurtarılamaz raporuna rağmen) görüntüler elde edildiğini ancak o görüntülerde de çok kritik 20 dakikanın bir şekilde dosya içinde olmadığını belirten avukat, “Bununla ilgili TÜBİTAK'a başvurmayı düşünüyor musunuz?” sorumuza, “Bunu değerlendiriyoruz. Bir yandan mahkeme başka bir bilirkişi heyetini görevlendirmeye çalışıyor ama biz de bunu istemiyoruz” diye konuştu.
Saldırının o gece saat 01.00 civarında olduğunu ve Emniyet'in 40 adet işyerinin o gece saat 12.00 ila 2.00 arası yaptığı çekimlere el koyduğunu belirten Dağlar, “Ancak bunların neredeyse hiçbiri olay noktasını görebilecek kameralara ait değil” dedi.
Tanık ifadelerinde saldırıya polislerin de dahlinin olduğuna dair iddiaların geçtiğini hatırlattığımız avukat, “Tanık ifadeleri araştırılıyor” dedi.

NE OLMUŞTU?

Ali yoğun bakımdayken BirGün'e konuşan baba Korkmaz, Emniyet'in, bir otelden olay anını gösteren görüntüler aldığını, savcılığa yollamadan önce 'kontrol amaçlı' birkaç gün beklettiğini ve Savcılığa gelen görüntülerin hepsinin bozuk çıktığını söylemişti. Otel yetkilsinin “Ben görüntüleri denedim, sağlam bir şekilde Emniyet'e teslim ettim” dediğini aktaran acılı baba, “Ne olduysa emniyette oldu demek ki...” diye konuşmuştu.